Nie ma planu, by szczepienia przeciwko COVID-19 były obowiązkowe - mówił w TVN24 Niedzielski.

Reklama

Liczba osób przekonujących się do szczepienia systematycznie rośnie. Dzisiaj jesteśmy powyżej 60, w okolicach 70 procent osób deklarujących chęć zaszczepienia. Na początku programu szczepień było to około 30 procent - mówił minister zdrowia.

Zachęty do szczepień?

Najważniejszą zachętą do szczepienia jest to, że otrzymuje się odporność na chorobę - ocenił minister.

Druga grupa zachęt odnosi się do tego, że w pełni zaszczepione osoby są wyłączone ze wszystkich limitów, które obowiązują na przykład na przyjęciach. Nie podlegają też kwarantannie - dodał.

Od dawna toczy się dyskusja, czy nie powinny się pojawić benefity dla osób zaszczepionych. Moim zdaniem w tej chwili o takich zachętach nie ma sensu dyskutować - powiedział Niedzielski.

Nowe warianty koronawirusa

Jeśli chodzi o wariant południowoafrykański to mamy już 22 potwierdzone przypadki rozsiane po całym kraju - powiedział Niedzielski.

Jeśli chodzi o wariant indyjski, dochodzi już do 20 przypadków - dodał.

Dzisiaj pojawiła się ważna informacja. Brytyjska służba NHS, która monitoruje mutacje, potwierdziła, że mutacja indyjska nabiera charakteru alertowego. Potwierdzone jest, że jej zdolność do rozprzestrzeniania się jest przynajmniej taka, jak przy mutacji brytyjskiej - powiedział.

Niedzielski o luzowaniu obostrzeń

Zawsze jest ryzyko, ale jesteśmy w innej rzeczywistości niż w styczniu - powiedział minister zdrowia.

Otwarcia szkół po drugiej fali nie rozpatrywałbym w kategoriach błędu - mówił.

Planujemy, by 29 maja już restauracje wewnątrz mogły przyjmować klientów - dodał w TVN24.

Reklama

W tej chwili szacujemy, że już mniej więcej co drugi Polak jest odporny na zakażenie koronawirusem - ocenił Niedzielski.

Szczepienia przeciw COVID-19

Dowód zaszczepienia to będzie przede wszystkim QR kod, wydrukowany lub na telefonie. Ten kod będzie odczytywany specjalną aplikacją, w którą wyposażymy służby. Ten QR kod otrzymujemy po drugiej dawce lub pierwszej dawce szczepionki Johnson & Johnson - powiedział.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zapowiemy możliwość rejestracji na szczepienia dla osób między 16 a 18 rokiem życia - zaznaczył minister.

Zniesienie nakazu noszenia maseczek

Czekaliśmy, aż liczba zakażeń na 100 tysięcy w skali całego kraju spadnie poniżej 15. Ten parametr już w tym tygodniu został osiągnięty. Chodziło nam o zachowanie spójności z innymi luzowaniami, między innymi otwarciem restauracji, kin, teatrów na świeżym powietrzu - mówił.

Czy można pić alkohol po przyjęciu szczepionki?

Absolutnie tego nie rekomenduję. Szczepienie to sztuczne wywołanie reakcji organizmu, która polega na walce z obcym wirusem. Ta walka angażuje siły organizmu. Ta walka jest momentem - ocenił Adam Niedzielski.