W wydarzeniu, w którym bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, uczestniczy szefowa KE Ursula von der Leyen, a także przewodniczący PE David Sassoli i kierujący Radą Europejską Charles Michel.

Reklama

W ocenie portugalskich mediów wielkim nieobecnym piątkowego nieformalnego szczytu UE w Porto jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. Twierdzą one, że absencja niemieckiej polityk może wynikać z dezaprobaty Berlina wobec możliwości zniesienia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19.

Wydawany w Porto dziennik “Jornal de Noticias” oraz publiczna portugalska telewizja RTP wskazują, że zarówno Francja, Hiszpania, jak i inne duże państwa UE, z wyjątkiem Niemiec, opowiadają się za zwiększeniem wyrobu szczepionek poprzez liberalizację przepisów o patentach na produkcję tych preparatów.

Kilka godzin przed spotkaniem w Porto gospodarz imprezy, premier Portugalii Antonio Costa w wywiadzie udzielonym krajowym mediom wskazał, że kluczowym problemem dla szczepień przeciwko Covid-19 jest nie tyle kwestia liberalizacji ochrony patentów, co “sprawa zwiększenia produkcji tych leków oraz uregulowanie mechanizmów rządzących tym rynkiem”.

Reklama

Obecnie najważniejszym dla nas wszystkich problemem jest zwiększenie zdolności produkcji szczepionek - wskazał Antonio Costa, zaznaczając, że niezbędna jest międzynarodowa debata w tej sprawie oraz podjęcie pilnych decyzji.

Podczas piątkowego szczytu w Porto odbędą się trzy robocze sesje. Ich tematem będą zagadnienia z dziedziny zatrudnienia, kwalifikacji i innowacji, a także dobrobytu oraz ochrony społecznej.

Reklama

Morawiecki na szczycie w Porto

Zlikwidowanie różnic płacowych w miejscach pracy i innych różnic, co doprowadzi do tego, że kobiety i mężczyźni będą mieli równe płace to jest nasz priorytet. Dane pokazują, że jako wspólnota jesteśmy wysoko w likwidowaniu tych różnic - mówił premier Mateusz Morawiecki.