Handel jest także ograniczony z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, nadal zamknięta jest HoReCa i szkoły (poza młodszymi klasami).

Reklama

Pogoda psuje szyki. Warzywa zbyt drogie

Jest już lepiej, ale "psuje szyki" pogoda, która ogranicza dojrzewanie, a jak jest mniej towaru, to jest droższy" - skomentował Kmera.

Zdaniem eksperta, warzywa są "zbyt drogie" jak na tę porę roku. Dodał, że dojrzewanie opóźnione jest ok 10 dni.

W handlu hurtowym pojawiły się polskie szparagi spod osłon i kosztują 30-38 zł za kg. "Szczyt szparagowy" jest zwykle w połowie maja, ale w tym roku przesunie się ze względu na pogodę. Niewiele jest krajowych kalafiorów, brokułów czy kapusty.

Nie ma polskich ziemniaków

Nie ma polskich ziemniaków, zwykle można było już kupić młode "irgi". Natomiast są importowane z Cypru, Maroka, Egiptu w cenie ok.2-2,5 zł/kg - wyliczał ekspert.

Od kilku dni tanieją pomidory; na rynku w Broniszach odmiany czerwone można kupić w cenie 5 zł/kg, a malinowe 6 zł/kg. Nie przekłada się to na ceny w sklepach, które proponują pomidory malinowe w cenie 10-15 zł/kg. Jak wyjaśnił Kmera, 100 proc. marża na warzywach jest standardem. Nadal drogie są pomidory koktajlowe.

Reklama

Ogórki szklarniowe kosztują 4,5 - 5 zł/kg , a za ogórki typu gruntowego uprawiane w szklarniach trzeba zapłacić 5-6 zł/kg

Nadal jest sporo importowanych owoców. Drożeją cytrusy pochodzące z krajów śródziemnomorskich, wkrótce zastąpią je cytrusy (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki) z Afryki i Ameryki Południowej. Pojawiły się pierwsze dostawy moreli i nektaryn z Hiszpanii, są one jednak dość drogie.

Z polskich owoców w handlu są jabłka i gruszki. Cena jabłek jest zróżnicowana w zależności od odmiany, kosztują one 2-4 zł/kg. Gruszki, odmiana konferencja - to wydatek rzędu 3,5 zł/kg.

Praktyczne nie handluje się jeszcze polskimi truskawkami, owoce te pojawiają się w śladowych ilościach i pochodzą z uprawy szklarniowej, kosztują 20-30 zł za kilogram.

Jak zauważył Kmera, dojrzewanie truskawek jest opóźnione, prawdopodobnie większej ilości truskawek można się spodziewać za tydzień, ale pod warunkiem, że będzie słoneczna pogoda. W ubiegłym roku, o tej porze były już pierwsze truskawki spod folii, kosztowały 18-22 zł/kg.

Według badań firmy Kantar, truskawki są ulubionymi owocami Polaków, na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65 proc.) - nic więc dziwnego, że są wyczekiwane przez konsumentów.