- Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych. Zarazem jednak tak, żeby zasady bezpieczeństwa nie wpłynęły na atrakcyjność naszej propozycji. Dodam, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział aż 180 placówek, 17 po raz pierwszy - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

Noc Muzeów na żywo lub online

W Nocy Muzeów będzie można uczestniczyć w trzech formach. Na ile pozwolą obowiązujące w dniu imprezy obostrzenia sanitarne, będzie można zwiedzać muzea w sposób tradycyjny. Obecnie rząd dopuszcza działanie placówek muzealnych w reżimie sanitarnym.

- Mając jednak na uwadze nadzwyczajną sytuację, w tym roku proponujemy także zupełnie nową formę: spacer z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib - przekazał Trzaskowski w tekście opublikowanym na stronie Nocy Muzeów.

Jak podkreślił, warszawianki i warszawiacy będą mogli skorzystać z tej formy kontaktu ze sztuką i kulturą bezpiecznie, podczas spaceru. - Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta - czytamy. Jeśli chodzi o trzecią formułę, są to po prostu wydarzenia online. Jest ich prawie 100 i zostały zaplanowane na 15 maja.

Poza tym miejski ratusz zaplanował już tradycyjną paradę zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania - autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza.