Biorąc pod uwagę, ze Estonia ma 1,3 mln mieszkańców, jest to olbrzymi sukces tego kraju – mówi w rozmowie z MarketNews24 Daniel Bajer, Director of Business Development Poland Enterprise Estonia (EAS).

Jakie są przyczyny takiego sukcesu? Trzy najistotniejsze - to system edukacyjny, administracyjne ułatwienia w tworzeniu i funkcjonowaniu firm oraz stabilność dobrego prawa gospodarczego.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Klucz do sukcesu

System edukacyjny zmieniono w ten sposób, że podwyższono zarobki nauczycieli dając im jednocześnie swobodę w realizacji programu nauczania, a dzieci od pierwszych klas uczą się programowania i przedsiębiorczości.

Reklama

W Estonii można założyć firmę w kilka minut, ułatwiono rozliczanie podatków poprzez internet. Podatki dla startupów są niskie (słynny estoński CIT). To dlatego działalność biznesową w tym kraju prowadzi aż 10 tys. startupów.

99 proc. działań administracji publicznej jest możliwa do zrealizowania online – wyjaśnia Daniel Bajer.

Istotne doświadczenia dla polskiego biznesu

Doświadczenia nadbałtyckiego kraju mogą okazać się bardzo inspirujące dla polskiego biznesu, dlatego w listopadzie 2020 r. powstała Polsko-Estońska Izba Gospodarcza, a efektem współpracy jest konferencja "Green Bridge between Estonia and Poland” organizowana na początku maja w Warszawie przez Polsko-Estońską Izbę Gospodarczą przy współpracy z Estonia Entreprise - rządową estońską agencją promująca wymianę gospodarczą.

Konferencja poruszać będzie tematy związane z otoczeniem biznesowym, kulturowym i prawnym, sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorczości w obszarze odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy będą też rozmawiać o roli startupów w budowaniu innowacyjnej zielonej gospodarki.

Konferencję będzie można śledzić online w dniu 4.05.2021 r.