Premier poinformował, że na posiedzeniu rządu przyjęty został projekt ustawy dotyczący ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE i zostanie on przekazany do parlamentu.

Reklama

770 mld i 75 tys. mieszkań

- Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki, dla procesów inwestycyjnych, dla wsparcia tych branż, które są bardzo mocno poturbowane, poszkodowane przez pandemię, dla wsparcia procesów takich jak budownictwo mieszkaniowe, dla szpitali, służby zdrowia, edukacji, inwestycji w drogi, w koleje, w światłowody i wiele innych obszarów - mówił Morawiecki.

Jak zaznaczył, "dziś na szali leżą nie tylko środki z Krajowego Programu Obudowy". - Ta ustawa, ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19 - powiedział szef rządu.

- Uzgodniliśmy dodatkowe środki na szpitale powiatowe; zobowiązaliśmy się, żeby rozbudować KPO o program budowy 75 tys. dodatkowych mieszkań - dodał Morawiecki po spotkaniu z Lewicą.