Odmrażanie kolejnych branż gospodarki. Jakie branże?

Wiceminister, goszcząc w programie "Polityczne Graffiti" Polsat News powiedziała, że "po półtora roku walki z pandemią dzisiaj brakuje w gospodarce każdej gałęzi, która jest zamknięta". Jak dodała, każde z działających w Polsce 2,5 mln przedsiębiorstw i działalności gospodarczych jest cennych, "oby były jak najszybciej odmrażane".

Reklama

Semeniuk, odpowiadając na pytanie o to, które branże będą odmrażane jako pierwsze, powiedziała, że trzeba poczekać na oficjalne decyzje w tej sprawie, które podejmował będzie minister zdrowia Adam Niedzielski. My rekomendujemy odmrażanie poszczególnych gałęzi, mam nadzieję, że również te liczby, które obserwujemy (zakażeń - PAP) pozwolą mieć w tej kwestii kontrolowany optymizm - oceniła.

Komunie i wesela

Od wczoraj funkcjonują salony beauty i szkoły, mówiąc o kolejności odmrażania, mówimy w pierwszej kolejności o branżach, które są najdłużej zamknięte, branży eventowej i gastronomii, oraz o tych, które mogą funkcjonować na otwartej przestrzeni - powiedziała Olga Semeniuk. Jak podkreśliła, rozważany jest wariant powrotu do znoszenia ograniczeń w taki sposób, jak to miało miejsce w 2020 r. z myślą o wydarzeniach takich, jak komunie i wesela na świeżym powietrzu.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Mam nadzieję, że z odpowiednim protokołem (sanitarnym - PAP) uda nam się już niedługo otwierać te gałęzie - stwierdziła i dodała, że jej ministerstwu zależy również na jak najszybszym odmrożeniu pozostałych branż, takich jak np. kluby fitness.

Semeniuk zapytana o protokoły bezpieczeństwa dla poszczególnych branż wskazała, że w myśleniu o nich brane są pod uwagę czynniki takie, jak liczba osób na danej przestrzeni oraz metraż. Tam, gdzie mówimy o organizacji na otwartej przestrzeni, jest to atut, który bierzemy pod uwagę, wciąż jednak mówimy o zasadach DDMA (dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja - PAP) - powiedziała wiceminister.

Semeniuk: Trudno wskazać branże, które są największym źródłem zakażeń

Zdaniem polityk trudno obecnie wskazać, które branże są największym źródłem zakażeń koronawirusem ze względu na obecność kilku wariantów tego patogenu. Zdecydowaliśmy się, żeby majówka była w ogromnych ograniczeniach, aby efekt mobilności był obniżony do tego, który pozwoli nam wyszczepiać społeczeństwo i powrócić do aktywności gospodarczej już na pewno w okresie wakacyjnym - zadeklarowała Semeniuk.

Reklama

Jak wskazała, harmonogram odmrażania gospodarki może ulegać zmianom i jest zależny od wielu czynników. "Mam nadzieję, że restrykcje, w których żyjemy pozwolą nam sukcesywnie odmrażać gospodarkę" - dodała wiceminister.

Olga Semeniuk negatywnie odniosła się do pomysłu wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, który zaproponował wprowadzenie kawiarń dostępnych jedynie dla osób zaszczepionych. Pan Gowin ma prawo tego typu pomysły sugerować, decyzja należy do większości, ja nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań. Szczepionka jest fakultatywna - powiedziała.