Krajowe media dość często prezentują dane Eurostatu dotyczące udziału młodych Polaków mieszkających razem z rodzicami. Te statystyki nie wyglądają dobrze, bo Polska pod względem samodzielności mieszkaniowej młodych osób już od lat znajduje się pod koniec stawki krajów UE. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili nieco dokładniej przyjrzeć się danym Eurostatu. Dzięki temu można np. sprawdzić, jak praca na pełen etat zmienia poziom samodzielności mieszkaniowej młodych rodaków. Wyniki analizy nie są jednak optymistyczne.

Reklama

W banku danych Eurostatu znajdziemy między innymi informacje na temat udziału młodych Polaków w wieku 18-34 lata, którzy pracują w pełnym wymiarze godzinowym i żyją razem z rodzicami.

Polacy w wieku 18-34, którzy żyją z rodzicami i pracują w pełnym wymiarze godzin / Materiały prasowe

Zaprezentowane wyniki nie przedstawiają się optymistycznie, bo wzrost wskaźnika z lat 2014-2017 jest dobrze widoczny, a spadek odnotowany w 2018 r. nie zmienił sytuacji. Nie mamy jeszcze danych z 2020 roku, ale można przypuszczać, że nie będą one szczególnie dobre z powodu pandemii i kryzysu. Zaprezentowane wcześniej wyniki warto porównać z udziałem wszystkich niesamodzielnych mieszkaniowo i młodych Polaków (niezależnie od zatrudnienia).

Reklama
Materiały prasowe

Analizowane informacje Eurostatu wskazują, że praca na pełen etat zapewnia młodym Polakom nieco większą samodzielność mieszkaniową. Ta różnica zmalała jednak w ostatnim czasie.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl