Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywać rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte będą hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe; ograniczona będzie działalność galerii handlowych; dzieci z najmłodszych klas wrócą do zdalnej nauki. Niedzielski tłumaczył, że przekroczona została bariera 25 tys. zachorowań dziennie, trzecia fala przyspiesza i trzeba podjąć zdecydowane kroki.

Reklama

Liczne patrole

W związku z tym stołeczna policja zapowiada liczne patrole na ulicach Warszawy i przypomina o tym, jak poważna jest sytuacja pandemiczna w kraju.

- Patrząc się na sytuację w Warszawie musimy mieć świadomość o ogromnej odpowiedzialności jaka spoczywa na nas w walce z wirusem. Każdy kolejny dzień przynosi nowe rekordy - powiedział PAP nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik KSP. Jak podkreślił, liczby, które są przekazywane są zatrważające. - Tylko wczoraj liczba zakażonych powiększyła się o ponad 27 000 osób i jest to jedyna liczba, którą udało się potwierdzić badaniem. Niestety 419 osób zmarło - przypomniał. Z kolei w piątek resort zdrowia podał natomiast, że jest 25 998 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 419 chorych.

Już ponad 30 tys. mandatów

Dlatego też m.in. w weekend - policja zapowiada - iż na ulicach Warszawy będą liczne patrole, których głównym celem będzie zdecydowana reakcja na wykroczenia dotyczące obostrzeń. - Od początku działań nałożyliśmy ponad 30 000 mandatów karnych za ich naruszanie - przypomniał Marczak.

Zwrócił przy tym uwagę, że niestety zdarzają się interwencje, w których osoby ewidentnie lekceważą zagrożenie, a każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę, że kluczem w skutecznej walce z wirusem jest nasze indywidualne podejście. - Każdym lekceważeniem obostrzeń przyczyniamy się do wydłużania czasu pandemii. Zasada, którą będziemy się kierować, to zasada "zero tolerancji", spotkać nas będzie można m.in. w miejscach gromadzenia się osób oraz środkach komunikacji publicznej i obiektach handlowych - zauważył.