Pomaska, której towarzyszył kolega klubowy Zbigniew Konwiński, zorganizowali w sobotę konferencję prasową w Kopalinie, w powiecie wejherowskim (Pomorskie) pt. "Szlakiem dworów Daniela Obajtka". Obok dwojga polityków stanął brat szefa PKN Orlen Bartłomiej Obajtek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, który na bieżąco komentował wypowiedzi posłów zarzucając im kłamstwa.

Reklama

Aparat państwa ukrywa majątek Obajtka?

- Stoimy przed jedną z posiadłości, która należy do rodziny państwa Obajtków. Mówimy o rodzinie, dlatego, że powiązania, przepływy finansowe, przepływy nieruchomości w ramach rodziny prezesa największej spółki giełdowej w Polsce, są rzeczywiście niewiarygodne. I każdego dnia odkrywamy nowe takie miejsca. I to jest miejsce symbol – mówiła Pomaska.

Zdaniem posłanki KO, dziś "cały aparat państwa jest zaangażowany do tego, żeby ukrywać majątek pana prezesa Daniela Obajtka".

Reklama

- Będziemy domagali się zwołania posiedzenia komisji sejmowych oraz informacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu, żeby tę sprawę wyjaśnić. I najważniejsze: wzywamy pana premiera Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego – ale także chcielibyśmy poznać opinię pani premier Beaty Szydło – czy rzeczywiście kryją, czy rzeczywiście cały aparat państwa będzie w dalszym ciągu wykorzystywany do tego, żeby ukrywać majątek pana prezesa Obajtka – oświadczyła Pomaska.

Reklama

Konwiński podał, że nieruchomość w Kopalinie ojciec Daniela i Bartłomieja Obajtka otrzymał 20 lipca 2003 r. w akcie darowizny od 23-letniego mieszkańca południa Polski. - Dokument ten zawiera też umowę ustanowienia użytkowania, akt został zawarty również z udziałem Daniela Obajtka – dodał.

Kwintesencja rządów PiS?

Poseł stwierdził, że obecny szef PKN Orlen jest "kwintesencją rządów PiS-u". - Nie byłoby Daniela Obajtka gdyby nie Kaczyński i jego partia – dodał.

- Okłamuje pan społeczeństwo, wstyd dla posła, aby tak się zachowywać. Ile lat jest prezesem Daniel Obajtek, panie pośle? Prezesem spółki jest trzy lata, a wy sięgacie 18 lat wstecz, gdzie ani Daniel, ani ja nie pełniliśmy żadnych funkcji publicznych – komentował Bartłomiej Obajtek. Podkreślił, że to on od 2014 r. jest właścicielem posiadłości w Kopalinie.

- W normalnym państwie, gdzie w sposób sprawny działa prokuratura, tę sprawę badałby już niezależny sąd (...). Przyjdzie dzień, kiedy Prawo i Sprawiedliwość straci władzę i my tę sprawę od początku do końca nie tylko wyjaśnimy, ale każdy, kto w tę sprawę jest zamieszany, poniesie odpowiedzialność karną – powiedziała Pomaska.

Odnosząc się do wypowiedzi parlamentarzystów Bartłomiej Obajtek podkreślił, że to "półprawdy, kłamstwa, pomówienia i nic więcej".

- Tylko tyle potraficie. Pani poseł nie godzi się okłamywać społeczeństwa i ingerować w życie prywatne osób. Przecież badaliście i sprawdzaliście oświadczenia majątkowe w czasie waszych rządów i nic nie znaleźliście. Proszę nie opowiadać ludziom kłamstw – podkreślił brat Daniela Obajtka.