Prezydent Radomia stwierdził, że nie zgadza się z decyzją ministra zdrowia, ani z jej uzasadnieniem. Określił ją jako skandaliczną, bezzasadną i polityczną. To decyzja personalna; bezpośrednio odnosi się do pana Marka Pacyny. Pan dyrektor ze względu na wieloletnią pracę na rzecz Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i nas radomian, ma prawo do sprawiedliwej oceny swoich działań przez niezależny sąd - stwierdził Witkowski na wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że jeszcze we wtorek lub w środę skarga na decyzję ministra zostanie złożona do WSA.

Reklama

Przeciwnie do ministra zdrowia, Witkowski ocenił, że Pacyna dobrze sobie radził w swojej dotychczasowej pracy. Jako prezydent i pracodawca pana Pacyny, mogę stwierdzić, że sposób organizacji pracy szpitala jednoimiennego, a w ostatnich kilku tygodniach szpitala w formacie hybrydowym oceniam celująco - stwierdził prezydent miasta.

Stanowisko Adama Niedzielskiego

Szef MZ na konferencji prasowej w Radomiu podkreślił, że trzecia fala pandemii koronawirusa "rozpędza się w Polsce". Wskazał, że dzisiejsze dane dotyczące zakażeń pokazują, że "mamy do czynienia z trudną sytuacją, która wymaga trudnych decyzji".

Zwrócił uwagę, że szpitale tymczasowe powstały po to, by pomóc w walce z pandemią podczas rozwijania się trzeciej fali. Niestety, z kilku miejsc docierają do nas sygnały o trudnej współpracy wojewodów z lokalnymi samorządami, z dyrektorami szpitali, a to nie jest czas, w którym możemy poświęcać energię na niesnaski, na brak dobrej komunikacji - powiedział Niedzielski.

Reklama

Jak dodał, sytuacja, która ma miejsce w Radomiu jest niechlubnym przykładem, kiedy współpraca wojewody z dyrektorem szpitala miejskiego nie układała się w najlepszy sposób. Pan wojewoda Konstanty Radziwiłł przedstawił mi formalny wniosek z uzasadnieniem, w którym odwoływał się do sytuacji, gdzie dyrektor lokalnego szpitala nie wdrażał w życie decyzji wydawanych przez wojewodę w ramach przygotowania szpitala tymczasowego, który był przygotowywany razem z Totalizatorem Sportowym, też ta współpraca pozostawała wiele do życzenia - wskazywał minister.

Reklama

Zaznaczył, że brak otwierania szpitali tymczasowych jest nie do zaakceptowania. Według mojej wiedzy ten szpital powinien funkcjonować co najmniej od miesiąca - dodał szef MZ.

Dyrektor szpitala w Radomiu zawieszony

Dlatego podjąłem decyzję, żeby zawiesić dyrektora szpitala miejskiego pana Marka Pacynę w pełnieniu obowiązków, a jednocześnie korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa wprowadzić pełnomocnika, którego głównym zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie szpitala tymczasowego w Radomiu - poinformował Niedzielski. Zaznaczył, że sytuacja epidemiczna na Mazowszu jest jedną z trudniejszych w Polsce.

Szef MZ przekazał, że zwrócił się także z prośbą do prezesa NFZ o wytypowanie osoby, która będzie w imieniu ministra zarządzała szpitalem. Pan prezes Nowak wskazał mi kierownika radomskiej delegatury pana Andrzeja Cieślika - powiedział minister.