Jak poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza, podczas piątkowej rozprawy został odczytany akt oskarżenia. Marcin D. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd przesłuchał także dwóch świadków. W sumie do przesłuchania jest 240 osób.

Reklama

Zarzuty

Zarzuty, które prokuratura przedstawiła Marcinowi D., dotyczą lat 2009-2015. Pracował wówczas jako referent ds. szkoleń i bezpieczeństwa drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Radomiu. Do jego obowiązków należało m.in. organizowanie konkursów z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Najpoważniejszy z zarzutów dotyczy przywłaszczania mienia WORD. Obejmuje on wiele czynów, które miały miejsce od 3 czerwca 2009 r. do 23 listopada 2015 r.

Reklama

Według śledczych, Marcin D. otrzymywał zaliczki z WORD na zakup nagród w organizowanych przez niego konkursach. Na potwierdzenie ich zakupu przedstawiał faktury od nieistniejących spółek. Firmy, od których rzekomo kupował różne przedmioty, nie figurowały w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jako podmioty prawa handlowego powinny być tam wpisane.

Reklama

Takie działanie oskarżonego – zdaniem śledczych - spowodowało niekorzystne rozporządzenie mieniem przez WORD w łącznej kwocie ponad 416 tys. zł.

Kolejny zarzut przedstawiony Marcinowi D. dotyczy przywłaszczenia mienia. Chodzi o zakupione w ramach nagród przedmioty, tj. aparaty cyfrowe, odtwarzacze DVD, o łącznej wartości 8 tys. zł, które oskarżony przywłaszczył. Dodatkowe dwa zarzuty dotyczą fałszywego poświadczenia dokumentacji, które przedstawiał w WORD.

Jaka kara grozi Marcinowi D.?

W związku z tym, że Marcin D. jest oskarżony o przywłaszczenia mienia znacznej wartości, grozi mu kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Kolejna rozprawa odbędzie się 27 marca.