Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra w połowie lutego informowała, że Warszawa ogłosiła konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób o innej tożsamości psychoseksualnej - osób LGBT+.

Reklama

We wtorek Machnowska-Góra przekazała, że placówkę poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa. "Miasto Stołeczne Warszawa jest miejscem otwartym, jest dla wszystkich. Chcemy, aby każdy miał równe prawa i szanse, czuł się tu dobrze i przede wszystkim bezpiecznie. Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok - rozstrzygnęliśmy konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+. Mieszkania treningowe poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa" - czytamy w jej wpisie, umieszonym w mediach społecznościowych.

Punkt - według zapowiedzi - ma zapewnić pomoc osobom, które znalazły się w skrajnej sytuacji i stały się bezdomne. "Placówka zapewni nie tylko bezpieczne schronienie osobom LGBT+, które straciły dach nad głową, ale także niezbędne wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne, aby mogły stanąć na własne nogi" - poinformowała wiceprezydentka.

Na stronie stowarzyszenia, po ogłoszeniu tej decyzji, przypomniano, że w latach 2015-2016 Lambda Warszawa, wspólnie z fundacją Trans-Fuzja, prowadziła pierwszy w Polsce hostel interwencyjny dla osób LGBT+. "Daliśmy schronienie dziesiątkom osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że znów będziemy mogli pomagać w ten sposób, ponieważ wiemy, jak bardzo potrzebne jest takie miejsce w Warszawie i jak wiele osób na nie czeka" - czytamy w komunikacie na stronie stowarzyszenia.

Reklama

Warszawska Deklaracja LGBT+

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+" w lutym 2019 roku. Dokument zakłada właśnie stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ oraz miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich i edukację antydyskryminacyjną.