Każde odmrożenie jest wielkim testem. Jak branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi, to czeka nas wzrost zachorowań. To z gospodarczego punktu widzenia oznaczać może nie tylko konieczność ponownego zamknięcia danych branż, ale i zablokowanie rozmrażania kolejnych branż - oświadczył Gowin na konferencji prasowej.

Reklama

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to „wkrótce krok po kroku będziemy rozmrażać kolejne branże”. Musimy działać rozważnie i elastycznie, analizując sytuację na bieżąco - dodał.

Pomoc finansowa dla firm

Gowin zapewnił też, że rząd będzie kontynuować, a w miarę możliwości poszerzać i wzmacniać pomoc finansową dla firm. Podkreślił, że trwają prace nad kolejnym rozporządzeniem, które przedłuży pomoc z tzw. tarczy branżowej.

Wicepremier podkreślił również, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad dalszymi sposobami wspierania przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. Zastrzegł jednocześnie, że „ta pomoc, która obecnie jest kierowana, nie może być skierowana do całej gospodarki”.

Chcemy rozszerzyć wsparcie dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w galeriach handlowych - dodał Gowin. Pomocą chcemy objąć organizacje pozarządowe, których działalności nie objęła pomoc rządowa - zaznaczył, wyjaśniając, że chodzi o te organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą i nie mają własnego PKD.

Wskazał, że podobnie będzie ze wparciem dla przedsiębiorców w galeriach handlowych. W tym przypadku rozważymy pomoc nie na podstawie PKD, ale na podstawie umowy najmu przestrzeni w galerii - dodał wicepremier.

Szef MRPiT przekazał, że do tej pory, czyli w ciągu niespełna miesiąca, z Tarczy Finansowej 2.0 PFR do polskich mikro, małych i średnich firm trafiło już blisko 5,5 mld zł. Wsparcie otrzymał około 35 tys. 500 przedsiębiorstw, zatrudniających w sumie blisko 250 tys. osób, w tym ponad 30 tys. mikrofirm - wyliczał.