"Odpowiedzialna polityka polega na tym, by planować, nie w perspektywie lat, ale dekad. Dlatego mój rząd, w ramach nowego polskiego ładu, czyli wielkiego planu inwestycyjnego po epidemii, który przygotowujemy, zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. Nie wolno nam przegapić tego kluczowego momentu odbudowy" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Umowa z UE

Morawiecki zaprezentował w poniedziałek Umowę Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 o wartości 76 mld euro. Środki mają być przeznaczone m.in. na projekty infrastrukturalne, energetyczne, ochronę zdrowia i rozwój obszarów wiejskich.

Reklama

Szef rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że Umowa Partnerstwa o wartości ponad 350 mld zł jest częścią europejskiej puli o wartości ok. 770 mld zł.

Dodał, że główne obszary inwestycji zawarte w tym dokumencie to przede wszystkim infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, ochrona służby zdrowia. Środki mają trafić m.in. na drogi, koleje, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami, termomodernizację, rozwój obszarów wiejskich.

Stan zagrożenia epidemicznego

Morawiecki przypomniał w poniedziałek, że w wyniku pandemii w marcu 2020 r. rząd musiał wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego.

Reklama

- Dzisiaj przystępujemy do konsultacji i do inwestowania potężnych środków. Środki, które wynegocjowaliśmy w Brukseli w ostatnich kilku miesiącach to nie tylko historycznie największe środki, które nam przysługują, ale to także środki ekstra, ponad to, co było do tej pory rozdystrybuowane, to dodatkowe fundusze, które chcemy przeznaczyć przede wszystkim na odbudowę właśnie po epidemii - mówił w poniedziałek szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że "leczenie gospodarki po epidemii to coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy i co wymagać będzie szerokich konsultacji, ekspertyzy, specjalistów, ale także tempa działania i żeby to tempo było utrzymane, żeby Polska nadal również w tym roku i kolejnych latach miała jeden z najlepszych poziomów wzrostu gospodarczego w UE, a jest na to ogromna szansa, musimy we właściwy sposób zagospodarować wszelkie dostępne nam środki".

Niedzielski: luzowanie obostrzeń zaczniemy od nauki i handlu

Strategia luzowania obostrzeń, nałożonych w związku z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa, będzie polegała na przywracaniu na początkowym etapie tradycyjnej nauki i otwarciu handlu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nasza strategia polega na przywracaniu tradycyjnej edukacji, a patrząc na różne branże gospodarki - wydaje się, że handel […], tam stosunkowo najmniejsze jest ryzyko - powiedział Niedzielski w trakcie sesji Q&A z udziałem prezydenta.

Podkreślił, że "potencjalnie" największe ryzyko transmisji wirusa dotyczy branży gastronomicznej, siłowni i klubów fitness. Odnosząc się do otwarcia tych branż powiedział, że "nie ma tutaj dobrej, łatwiej odpowiedzi, że zrobimy to zaraz i że zrobimy to w pierwszej kolejności".