Jak poinformował francuski rząd, od środy rano wznowione zostanie kursowanie samolotów, promów i pociągów Eurostar. Będą one dostępne dla obywateli Francji, obywateli UE i osób zamieszkałych we Francji. Do Francji z Wielkiej Brytanii wjeżdżać będą mogły również osoby odbywające niezbędne podróże, w tym personel medyczny walczący z Covid-19, osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów, załogi kutrów rybackich oraz kierowcy autobusów i pociągów. Jednak aby móc podróżować, będą oni musieli otrzymać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa wykonanego na wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem.

Reklama

Porozumienie to ma obowiązywać co najmniej do 6 stycznia.

W związku z nową odmianą koronawirusa, która rozprzestrzenia się w Anglii, w niedzielę Francja zamknęła granicę dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii na 48 godzin, przy czym nie dotyczy to tylko ruchu pasażerskiego, ale też transportu towarów.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał w TVP Info, że Francja blokuje ruch ciężarowy, co do tej pory w Europie nie miało miejsca, np. podczas pierwszej fali epidemii.

Reklama

Dzisiaj sytuację mamy zgoła zupełnie inną. Zamknięte granice francuskie, czyli granice UE, przed samochodami ciężarowymi wracającymi z Wysp na kontynent. (...) To nie tylko samochody ciężarowe z Polski, Wielkiej Brytanii, ale także z Rumunii, z Węgier (...). Rządy tych krajów, podobnie jak i nasz rząd podejmuje działania, aby odblokować granice francuskie dla polskich TIR-ów - powiedział Adamczyk.

Adamczyk: To jest bardzo duża liczba kierowców

Minister pytany był, czy wie, ilu polskich kierowców ma problem w związku z zamknięciem francuskiej granicy. Identyfikujemy tę ilość. Mogę na dzisiaj powiedzieć, że to jest bardzo duża ilość kierowców. Ta sytuacja wystąpiła w dniu wczorajszym w ciągu dnia, zbieramy informacje - odpowiedział.

Nasi przedstawiciele przy Komisji Europejskiej, w Brukseli podejmują zdecydowane działania. Staramy się wywrzeć na Francuzach szczególnie nacisk, aby zostały otwarte granice i pozwolono przejechać tym kierowcom, którzy wracają do kraju - poinformował minister.

Wyraził nadzieję, że za kilka, kilkanaście godzin będziemy dysponowali wiedzą o tym, ile samochodów zostało zatrzymanych na Wyspach - informacje mają być zebrane od przewoźników. Dodał, że obecnie trudno określić, jaka jest to liczba, ale - jak zaznaczył - "należy się liczyć z dużą ilością samochodów ciężarowych, z dużą ilością kierowców, Polaków, którzy utknęli na Wyspach".

Reklama

Premier: Interweniowałem w sprawie ciężarówek na granicy francusko-brytyjskiej

Jestem w bezpośrednim kontakcie z naszymi służbami, które interweniują. Sam osobiście również interweniowałem osobiście u prezydenta Francji i u premiera Wielkiej Brytanii w nadziei, że ten korek zostanie szybko zlikwidowany i kierowcy będą mogli ruszyć – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie.

Duda o polskich kierowcach

Prezydent Andrzej Duda opublikował na Twitterze nagranie, w którym opisuje działania w sprawie polskich kierowców samochodów ciężarowych zablokowanych w Wielkiej Brytanii z powodu zamknięcia granicy przez Francję.

Czynimy wszystko aby decyzja władz francuskich została zmodyfikowana tak, aby transport ciężarowy, zwłaszcza ruch tranzytowy został otwarty - mówił Duda.

Komisja Europejska wydała wytyczne dotyczące transportu towarowego. Mamy nadzieje, że to przyczyni się do otwarcia francusko-brytyjskiej granicy - dodał.