Kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Zamykamy hotele, również na ruch służbowy. Zamykamy również stoki narciarskie. Zamykamy galerie handlowe, oprócz sklepów spożywczych aptek i drogerii - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zdrowia przekazał również, że w sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. To obostrzenie zostało jednak odwołane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Premier prosił jednak, by tej nocy nie przemieszczać się.

Reklama

Nie będzie godziny policyjnej w sylwestra. Apelujemy, by bawić się w gronie kameralnym - powiedział 27 grudnia.

Dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski będzie obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Mamy za sobą blisko dwumiesięczną, wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii, która rozpoczęła się w październiku, a apogeum osiągnęła na początku listopada - powiedział.

Reklama

Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie - nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi - powiedział.

Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie - dodał.

Reklama

Szpitale rezerwowe, które budowaliśmy od października, będą tą naszą rezerwą, która ma nam pomóc w tym, żeby ta ewentualna trzecia fala została obsłużona przez system szpitalnictwa - mówił minister.

Patrząc na ryzyko trzeciej fali chciałbym, żeby te szpitale rezerwowe nigdy nie musiały być wykorzystane. Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji - mówił Niedzielski.

Hotele tylko dla medyków

Po 28 grudnia z hoteli i innych noclegowni będą mogli korzystać wyłącznie medycy, np. skierowani do pracy w szpitalach tymczasowych.

Kościoły

Dopytywany o kościoły podczas kwarantanny narodowej powiedział, że obostrzenia w innych sferach, których podczas konferencji nie wymienił pozostają na tym samym poziomie. Dotyczy to również kościołów - zaznaczył.