W pakiecie przewidziano między innymi przedłużenie programów dotacji, mających napędzać turystykę i konsumpcję, chronić miejsca pracy, zachęcać do cyfryzacji i obniżania emisji dwutlenku węgla – podała japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na przedstawicieli rządu.

Reklama

Kyodo podkreśla, że jest to pierwszy pakiet stymulacji gospodarki związany z pandemią koronawirusa, opracowany przez japońskie władze, odkąd w połowie września Suga zastąpił Shinzo Abego na stanowisku premiera.

Japonia mierzy się obecnie z trzecią falą pandemii Covid-19. W kraju wykrywane są rekordowe liczby nowych infekcji, a najwyższy od początku kryzysu wzrost liczby hospitalizowanych pacjentów w ciężkim stanie wywołuje obawy o przeciążenie służby zdrowia.

W związku z nowymi skupiskami infekcji na wyspie-prefekturze Hokkaido w północnej części kraju japoński minister obrony Nobuo Kishi skierował tam zespoły pomocy medycznej Sił Samoobrony Japonii, czyli de facto japońskich sił zbrojnych – podała we wtorek publiczna stacja NHK.

Według danych przytoczonych przez NHK w Japonii wykryto łącznie ponad 167 tys. zakażeń koronawirusem, a ponad 2,4 tys. pacjentów zmarło.