Jak wynika z informacji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) zamieszczonych na stronie internetowej resortu o pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu 2020 r. Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów.

Reklama

Ostatecznie zdecydowano, że zostaną wsparte działania 144 samorządowych instytucji artystycznych, 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów), 448 przedsiębiorców i 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego.

Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.

Budżet na ten cel wynosi 400 mln złotych

Kto znalazł się na liście i jakie pieniądze otrzymał?

Jak pisze Interia.pl na pół miliona dofinansowania może liczyć Kamil Bednarek, z kolei Grzegorz Hyży otrzyma 449 tys. złotych. Julia Pietrucha może liczyć na wsparcie 110 537 złotych, a Igor Herbut 428 620 złotych. Kwotę dużo mniejszą, czyli 30 tys. złotych otrzyma jeden z najpopularniejszych ostatnio twórców, czyli Igo (Igor Walaszek). Wojciech Mazolewski otrzyma dokładnie 444 469 zł, a Sebastian Riedel 180 tys. zł. Sarsa Music Marta Markiewicz otrzyma 348,6 tys. zł, Bracia Piotr Cugowski - 121,9 tys. zł, a Papa D Paweł Stasiak - 400 tys. zł.

Reklama

Firma JS Music Justyny Steczkowskiej może liczyć na pomoc w wysokości 179 tys. złotych, Piota Kupichy ponad 232 tys, a Bayer Full Sławomira Śwerzyńskiego na 150 tys. złotych. To nie jedyna kwota jaka trafi do lidera Bayer Full. Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat otrzyma z kolei 400 tys. zł.

Wśród osób, które otrzymają pomoc jest też aktorka Małgorzata Foremniak - 77 270 zł, Piotr Polk 259 848 zł, Rafał Królikowski - 88 287 zł oraz Michał Koterski - 52,4 tys. zł.

Na dużo większe sumy mogą liczyć instytucje oraz teatry, czy firmy produkujące formaty telewizyjne.

Krakowski Teatr Scena STU i krakowski Teatr Variete otrzymają z Funduszu Wsparcia Kultury odpowiednio 965 tys. zł i 911 387 zł. Teatr Dramatyczny w Warszawie otrzyma 1,45 mln. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 2 mln, a po cztery miliony zł otrzymają Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni i Teatr Muzyczny Roma.

Dla Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr przewidziano ponad 2,3 mln zł a dla Teatru Kwadrat ponad 3,6 mln zł.

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otrzyma ponad 670 tys., a Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego już ponad 1,4 mln. Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki zostanie wsparta przez MKiDN kwotą 2,8 mln. Na wysoką dopłatę może też liczyć Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury - mowa o kwocie w wysokości 1,8 mln. zł oraz Studio Buffo Janusza Józefowicza - 2 mln zł. TR Warszawa otrzyma ponad 1,2 mln zł, a produkująca seriale oraz formaty telewizyjne grupa ATM - 362 136 zł.

Duże kwoty przyznano też spółkom organizującym koncerty i sprzedającym bilety na nie. Prestige MJM i Live Nation uzyskają po 2 mln zł, a Eventim - 664,5 tys. zł.

Na liście znalazły się też nazwiska dziennikarzy. Dariusz Maciborek Agency, która należy do wieloletniego prezentera RMF FM oraz byłego dyrektora programowego RMF Maxxx dostanie 513 tys. zł, Marcin Kydryński Siesta - 158 tys. zł, a Kretmedia Jarosław Kret - 24,5 tys. zł.

CAŁĄ LISTĘ ZNALEŹĆ MOŻNA TU>>>>

Gliński: Nie decydowały sympatie

Kwoty wsparcia przyznanego poszczególnym podmiotom i osobom wywołały dyskusję w mediach społecznościowych.

Do obiekcji tych odniósł się w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami kultury - stwierdził.

Minister kultury zapewnił także, że "o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii". To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia - podkreślił.

Również w sobotę MKiDN opublikowało komunikat, w którym zapewniło, że "wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria otrzymały wsparcie". Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły: spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019, liczby zatrudnionych osób, liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych, wpływu dofinansowania na lokalną społeczność, udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców), zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią - czytamy.

W komunikacie dodano, że "instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa".