Jak wynika z informacji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) zamieszczonych na stronie internetowej resortu o pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu 2020 r. Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów.

Reklama

Ostatecznie zdecydowano, że zostaną wsparte działania 144 samorządowych instytucji artystycznych, 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów), 448 przedsiębiorców i 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego.

Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - podkreśla wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.

Budżet na ten cel wynosi 400 mln złotych

Kto znalazł się na liście i jakie pieniądze otrzymał?

Jak pisze Interia.pl na pół miliona dofinansowania może liczyć Kamil Bednarek, z kolei Grzegorz Hyży otrzyma 449 tys. złotych. Julia Pietrucha może liczyć na wsparcie 110 537 złotych, a Igor Herbut 428 620 złotych. Kwotę dużo mniejszą, czyli 30 tys. złotych otrzyma jeden z najpopularniejszych ostatnio twórców, czyli Igo (Igor Walaszek). Wojciech Mazolewski otrzyma dokładnie 444 469 zł, a Sebastian Riedel 180 tys. zł. Sarsa Music Marta Markiewicz otrzyma 348,6 tys. zł, Bracia Piotr Cugowski - 121,9 tys. zł, a Papa D Paweł Stasiak - 400 tys. zł.

Firma JS Music Justyny Steczkowskiej może liczyć na pomoc w wysokości 179 tys. złotych, Piota Kupichy ponad 232 tys, a Bayer Full Sławomira Śwerzyńskiego na 150 tys. złotych. To nie jedyna kwota jaka trafi do lidera Bayer Full. Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat otrzyma z kolei 400 tys. zł.

Wśród osób, które otrzymają pomoc jest też aktorka Małgorzata Foremniak - 77 270 zł, Piotr Polk 259 848 zł, Rafał Królikowski - 88 287 zł oraz Michał Koterski - 52,4 tys. zł.

Na dużo większe sumy mogą liczyć instytucje oraz teatry, czy firmy produkujące formaty telewizyjne.

Krakowski Teatr Scena STU i krakowski Teatr Variete otrzymają z Funduszu Wsparcia Kultury odpowiednio 965 tys. zł i 911 387 zł. Teatr Dramatyczny w Warszawie otrzyma 1,45 mln. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 2 mln, a po cztery miliony zł otrzymają Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni i Teatr Muzyczny Roma.

Dla Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr przewidziano ponad 2,3 mln zł a dla Teatru Kwadrat ponad 3,6 mln zł.

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otrzyma ponad 670 tys., a Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego już ponad 1,4 mln. Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki zostanie wsparta przez MKiDN kwotą 2,8 mln. Na wysoką dopłatę może też liczyć Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury - mowa o kwocie w wysokości 1,8 mln. zł oraz Studio Buffo Janusza Józefowicza - 2 mln zł. TR Warszawa otrzyma ponad 1,2 mln zł, a produkująca seriale oraz formaty telewizyjne grupa ATM - 362 136 zł.

Duże kwoty przyznano też spółkom organizującym koncerty i sprzedającym bilety na nie. Prestige MJM i Live Nation uzyskają po 2 mln zł, a Eventim - 664,5 tys. zł.

Reklama

Na liście znalazły się też nazwiska dziennikarzy. Dariusz Maciborek Agency, która należy do wieloletniego prezentera RMF FM oraz byłego dyrektora programowego RMF Maxxx dostanie 513 tys. zł, Marcin Kydryński Siesta - 158 tys. zł, a Kretmedia Jarosław Kret - 24,5 tys. zł.

CAŁĄ LISTĘ ZNALEŹĆ MOŻNA TU>>>>

Gliński: Nie decydowały sympatie

Kwoty wsparcia przyznanego poszczególnym podmiotom i osobom wywołały dyskusję w mediach społecznościowych.

Do obiekcji tych odniósł się w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami kultury - stwierdził.

Minister kultury zapewnił także, że "o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii". To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia - podkreślił.

Również w sobotę MKiDN opublikowało komunikat, w którym zapewniło, że "wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria otrzymały wsparcie". Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły: spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019, liczby zatrudnionych osób, liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych, wpływu dofinansowania na lokalną społeczność, udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców), zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią - czytamy.

W komunikacie dodano, że "instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa".