"Uwaga, to bardzo ważne Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię" - napisał na Facebooku premier.

Reklama

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ>>>

Decyzję o zamknięciu cmentarzy szef rządu podjął wczoraj po południu. Nekropolie zamknięte będą do wtorku. Ta decyzja wywołała protest handlowców. Z pomocą ruszyli samorządowcy, którzy zapowiedzieli zwolnienia z opłat targowych czy odkupienie zniczy lub kwiatów.

Semeniuk: Przekażemy 180 mln zł dla przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów

Podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa, Semeniuk poinformowała, że jej resort w maju prowadził spotkania branżowe dotyczące obchodów Święta Zmarłych. Wiedzieliśmy, że będziemy musieli się dostosować elastycznie, nie możemy niczego planować - powiedziała.

Reklama

Przypomniała też, że w związku ze stanem pandemii, rząd postanowił zamknąć cmentarze w dniach 31 października - 2 listopada.

Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym - zadeklarowała.

Na ten moment możemy przedstawić taką pomoc dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy, w wysokości 180 mln zł - to jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiaty - mówiła Semeniuk.

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podziękowała samorządom, które włączyły się w akcję pomocy i solidarności społeczności.