Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Karpaczu, w którym wyjątkowo odbywa się tegoroczne Forum, list od Jarosława Kaczyńskiego odczytał wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Prezes PiS określił Obajtka jako "jednego ze sterników polskiego biznesu".

Jest nie tylko człowiekiem gospodarczego sukcesu, ale też człowiekiem misji - napisał J. Kaczyński.

To, co robi stojąc na czele Orlenu jest misją służącą rozwojowi Rzeczpospolitej, służącą umacnianiu naszej pozycji na arenie międzynarodowej - dodał.

Reklama

Prezes PiS stwierdził, że działalność Obajtka i samego Orlenu to element strategii, która ma pobudzić polską gospodarką tak, by zbudować - jak określił - "polską wersję państwa dobrobytu".

Dziękując za wyróżnienie prezes Orlenu mówił, że kluczowym elementem biznesu jest zawsze podejmowanie decyzji. W Orlenie podejmujemy decyzje i patrzymy perspektywicznie. Akwizycje, których dokonujemy są nie po to, żeby zaspokoić czyjeś ambicje, ale są bardzo ważne dla całej gospodarki - powiedział.

Jego zdaniem, należy budować koncern multienergetyczny, w którym trzeba "wszystko scentralizować", bo to pozwoli "wyzwolić pewne środki do dalszych inwestycji".

Reklama

Obajtek mówił, że biznes ma zarabiać, ale to nie jest jego jedyny cel; ma też budować zdrową konkurencję, tworzyć bezpieczeństwo i siłę gospodarki. Dodał, że biznes, zwłaszcza taki jak Orlen musi też spełniać zadania społeczne i spółka to pokazała, inwestując w sport i kulturę, ale także pomagając z czasie pandemii.

W wygłoszonej laudacji dziennikarz i publicysta Michał Karnowski podkreślił, że tegoroczne wyróżnienie otrzymuje "ceniony menedżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy". W tym roku nagrodę Forum Ekonomicznego pt. "Człowiek Roku" po raz pierwszy otrzymał człowiek nie tylko polityki, lecz też biznesu, menedżer - dodał.

Daniel Obajtek funkcję szefa płockiego koncernu pełni od lutego 2018 roku.

Obajtek wielokrotnie powtarzał, że jego celem i misją jest budowa koncernu multienergetycznego o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. Dlatego też ponad dwa lata temu, płocki koncern zainicjował przejecie innej paliwowej spółki - Grupy Lotos. W lipcu 2020 roku warunkową zgodę na przejęcie gdańskiej firmy wydała Komisja Europejska. W tym samym czasie został rozpoczęty proces przejęcia największej polskiej gazowej spółki PGNiG przez Orlen.

Za prezesury Daniela Obajtka, płocki koncern przejął w kwietniu 2020 r. Grupę Energa, a rok wcześniej złożył ofertę finansowania spółki Ruch, z zamiarem przejęcia 100 proc. jej akcji. Zgodnie z informacjami spółki, ta druga transakcja ma być wkrótce sfinalizowana.

W trakcie kadencji obecnego szefa Orlenu - w 2018 roku - sfinalizowano aktywizację Unipetrolu największego w Czechach koncernu rafineryjno-petrochemicznego. Ważnym elementem strategii płockiego koncernu jest też inwestowanie w należącą do koncernu litewską rafinerię w Możejkach.

Orlen za prezesury Obajtka inwestuje także w krajowe spółki należące do koncernu, np. w Anwil. Z kolei Orlen Południe przekształcany jest w nowoczesną biorafinerię. W należącym do tej firmy zakładzie w Trzebini powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego oraz instalacja do doczyszczania wodoru.

Płocki koncern inwestuje również w swoją rozpoznawalność poprzez działalność sponsoringową. W trakcie rządów Obajtka w 2019 roku, Orlen zaangażował się w Formułę 1 i współpracę z Robertem Kubicą, która jest kontynuowana.

Przed objęciem prezesury Orlenu, od 2017 roku Daniel Obajtek był prezesem Grupy Energa. Wcześniej, w latach 2016–2017 był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do tej pory tylko politycy - i Jan Paweł II - zostawali wyróżnieni tytułem "Człowieka Roku". W ubiegłym roku zwycięzcą był premier Mateusz Morawiecki, a na liście laureatów są też Beata Szydło, Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński W tym roku ta tradycja zostanie złamana. "Człowiekiem roku" został w Karpaczu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Nagrodę przyznaje rada programowa forum. Wśród jej członków jest m.in. wicepremier Piotr Gliński, przedstawiciele opozycji, czy twórca wydarzenia, Zygmunt Berdychowski.

W tym roku forum zmieniło wyjątkowo miejsce. Do tej pory zwykle odbywało się w Krynicy. Jednak miejscowość ta znalazła się w zagrożonej strefie i ze względu na epidemię koronawirusa zdecydowano o przeniesieniu wydarzenia do pobliskiego Karpacza.