Szef rządu w wystąpieniu, od którego rozpoczął swoją dwudniową wizytę w Tokio, podkreślił, że jego pobyt przyczyni się do pogłębienia współpracy dwustronnej z Japonią. Wśród obszarów potencjalnej współpracy wymieniał m.in. energetykę, elektromobilność i nowe technologie.

Reklama

Wśród wspólnych dla Japonii i Polski wyzwań wymienił transformację energetyczną, która - jak mówił - uwzględniłaby bezpieczeństwo energetyczne oraz interesy społeczeństw.

Dynamiczny rozwój i zaawansowane technologie w Japonii wzbudzają podziw i szacunek na całym świecie. Planując strategię dla polskiej gospodarki i jej transformację w kierunku bardziej innowacyjnej staraliśmy się patrzeć uważnie na japońskie rozwiązania - mówił Morawiecki.

Deklarował również gotowość na przyjęcie japońskich inwestorów w Polsce. Polska jest gotowa na przyjęcie japońskich producentów, japońskich inwestorów. Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gospodarek w UE i na świecie - deklarował szef polskiego rządu.

Nippon Keidanren to największa organizacja biznesowa w Japonii zrzeszająca kadry zarządzające największych przedsiębiorstw. Powstała w 2002 roku i uważana jest za najważniejszą grupę lobbingową w kraju.