Na grudniowym szczycie UE do realizacji tzw. Zielonego Ładu, czyli osiągnięcia przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 roku zobowiązały się wszystkie kraje z wyjątkiem Polski.

Reklama

Według "Die Welt", KE zaproponuje inwestycje, mające na celu wsparcie regionów, którym najtrudniej będzie przeprowadzić transformację energetyczną i odejść od paliw kopalnych.

Tak zwany mechanizm przejściowy ma przede wszystkim pomóc w największym stopniu uzależnionym od wydobycia węgla brunatnego regionom w Polsce, ale także w Czechach, Bułgarii i Rumunii – cytuje gazetę portal Deutsche Welle.

W latach 2021-2027 na realizację założeń Zielonego Ładu trafiłoby 100 mld euro. W ciągu 10 lat byłoby to nawet 140 mld – informuje "Die Welt".

Według dziennika proponowany fundusz to tylko część ogromnego programu inwestycyjnego na rzecz ochrony klimatu, który we wtorek przedstawią wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans i Valdis Dombrovskis. Przez dziesięć lat chcą oni zmobilizować na ochronę klimatu bilion euro w formie inwestycji publicznych i prywatnych – czytamy na portalu dw.com.

Reklama