Obajtek przypomniał, że PKN Orlen już w czerwcu tego roku zorganizował dla mieszkańców Płocka i okolic identyczną akcję - "Miasteczko Zdrowia" z bezpłatnymi badaniami medycznymi. Zapowiedział jednocześnie, że akcja ta, ze względu na zainteresowanie mieszkańców, będzie odbywała się cyklicznie, dwa razy w roku.

Reklama

- Stwierdziliśmy, że jest na to zapotrzebowanie i to bardzo duże. W związku z tym zdecydowaliśmy, że dwa razy do roku będziemy organizować "Miasteczko Zdrowia". I również dziś jest to wspaniała okazja, by się zbadać – powiedział Obajtek, dodając, iż w czerwcu płockie "Miasteczko Zdrowia" odwiedziło prawie 4 tys. osób.

Prezes PKN Orlen wspomniał przy tym, że "Miasteczko Zdrowia" będzie częścią programu zdrowotnego dla Płocka i okolicznych powiatów, na realizację którego, w ramach podpisanej umowy z Centrum Onkologii i Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc, koncern zamierza przeznaczyć w najbliższych latach 10 mln zł. Obajtek podziękował ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu za wsparcie tego programu patronatem i pomoc merytoryczną resortu oraz podległych mu instytucji.

- Jako firma, która działa na tym ternie, która ma zadania biznesowe, wypełniamy również zadania społeczne – oświadczył prezes PKN Orlen. I zadeklarował: "Jako firma odpowiedzialna, będziemy się bardzo mocno angażować w zdrowie mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, i będziemy w to inwestować".

Reklama

Jak zauważył Obajtek, "Orlen coraz większe środki przeznacza na zdrowie". - To nie tylko jest program onkologiczny, to nie tylko są "Miasteczka Zdrowia", ale to jest Fundacja (Orlen – PAP), która zdecydowanie mocniej jest dofinansowywana przez koncern – dodał.

Prezes PKN Orlen wyliczył, że w 2015 r. koncern przeznaczał na Fundację Orlen 7 mln zł, natomiast w 2019 r. jest to rocznie "powyżej 40 mln zł". - I ta kwota generalnie w dużej części idzie na zdrowie. Pomagamy w różnych ciężkich sytuacjach, inwestujemy również w pacjentów, pracowników, by czuli się lepiej, by walczyli z chorobami – stwierdził Obajtek.

W połowie września PKN Orlen podpisał z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie umowę na realizację programu zdrowotnego dla mieszkańców Płocka i tamtejszego powiatu. Projekt będzie wdrażany przy współpracy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Spółka zapowiedziała wówczas, że na jego realizację przeznaczy 10 mln zł. W sześć lat pieniądze trafią m.in. na monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób. Pierwsza transza, 1 mln zł, zostanie wypłacona jeszcze w tym roku.

W podpisaniu umowy PKN Orlen z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.