Według informacji udzielonych przez koncern Axel Springer i KKR w poniedziałek do finalizacji transakcji ma dojść w ostatnim kwartale 2019 r. lub w pierwszym 2020 r. Mniejszościowi akcjonariusze wydawnictwa zgodzili się odsprzedać inwestorowi 42,5 proc. udziałów. Dalsze 1,04 proc. KKR kupił na wolnym rynku. Wartość całego przedsięwzięcia opiewa na 2,9 mld euro.

Reklama

KKR czeka jeszcze na trzy zgody niemieckich urzędów, które pozwolą mu wejść w posiadanie akcji. Firma będzie wówczas największym akcjonariuszem wydawnictwa z 43,54 proc. udziałów. Wdowa po założycielu najpoczytniejszego niemieckiego dziennika Frieda Springer zachowała swoje 42,6 proc. Umowa z KKR przewiduje, że żadna decyzja nie może być podjęta bez jej zgody. Nic bez Friedy Springer - zapewniła rzeczniczka koncernu.

Dyrektor generalny wydawnictwa Mathias Doepfner jest zadowolony z osiągniętego porozumienia - KKR chciał nabyć co najmniej 20 proc. akcji, a otrzymał ponad dwa razy więcej. Doepfner planuje dalszą ekspansję Axla Springera w dziennikarstwie internetowym oraz portalach ogłoszeniowych. Już teraz 85 proc. zysków przedsiębiorstwa pochodzi z działalności w internecie.

KKR został założony przez Henry’ego Kravisa, amerykańskiego miliardera, kojarzonego z Republikanami. Popierał on finansowo Donalda Trumpa, George’a W. Busha i Johna McCaina. W Polsce do Axla Springera należy m.in. dziennik "Fakt" i tygodnik "Newsweek" oraz portal internetowy Onet.

Reklama