Próbujemy przeciwdziałać skutkom zmian klimatu (...). Uruchamiamy program zaopatrzenia w wodę. To jest program dla gmin, gdzie rzeczywiście nasilają się objawy braku wody - mówił na antenie radiowej Jedynki szef resortu środowiska.

Reklama

Poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomiliśmy od 1 lipca programy wsparcia modernizacji ujęć wody, modernizacji stacji uzdatniania wody, po to żeby mieszkańcom zapewnić wodę tam, gdzie z powodu suszy jej brakuje - podkreślił Kowalczyk.

Jak powiedział, to władze samorządowe, czyli gmina, odpowiadają za zaopatrzenie w wodę, za oczyszczenie ścieków. To są środki finansowe na tego typu przedsięwzięcia - wyjaśnił.

Pytany, które gminy są mocno dotknięte kłopotami z wodą, minister odpowiedział, że susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-Pomorskie, wschodnie Mazowsze. Podkreślił, że o pomoc w związku z suszą zgłaszają się gminy z "każdego terenu Polski".

Jak podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w Polsce w 14 województwach utrzymuje się susza rolnicza. Według IUNG występuje we wszystkich monitorowanych uprawach wśród: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu.