Dodał, że wciąż trwa uzgadnianie pewnych szczegółów. Zapewnił, że do 20 maja strony uzgodniły w ramach tzw. mapy drogowej zestaw najważniejszych działań i są one obecnie realizowane.

- Liczymy na to, że prace nad doprecyzowaniem planu działań zakończą się w najbliższym czasie i uzgodniona mapa drogowa zostanie zatwierdzona przez współprzewodniczących grupy roboczej - poinformował rzecznik.

Reklama

Tymczasem ukraiński koncern Ukrtransnafta ogłosił w poniedziałek, że zawiesił tranzyt rosyjskiej ropy do UE kilka godzin po jego wznowieniu, gdy węgierskie przedsiębiorstwo MOL poinformowało, iż z jego strony wystąpiły problemy techniczne. Ukrtransnafta zapowiedziała, że dostawy zostaną wznowione, jak tylko strona węgierska potwierdzi, że może przyjąć surowiec.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał w niedzielę, że 20 maja wznowione zostaną dostawy do Polski przez rurociąg Przyjaźń. W ramach rozmów rosyjsko-białoruskich zapowiedziano też spotkanie premierów obu krajów: Dmitrija Miedwiediewa i Siarhieja Rumasa w nadchodzących dniach. Według mediów rosyjskich odbędzie się ono w Moskwie, ale terminu dotąd nie podano.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln – na Białorusi. Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja.

Rosyjski minister, który składa wizytę w Arabii Saudyjskiej, wypowiadając się o rurociągu Przyjaźń zapewnił, że "trwa normalizacja procesu" zgodnie z ustaloną "mapą drogową". - W poniedziałek zacznie się tłoczenie ropy naftowej w kierunku Polski - zapowiedział.

Reklama

Według jego słów "normalizacja sytuacji" trwa również na kierunku południowym. - Oczekujemy, że w ciągu kilku dni ropa dobrej jakości trafi na granicę Słowacji- powiedział Nowak.

Wypowiedzi ministra przekazały rosyjskie agencje informacyjne. Nowak podkreślił, że "odbywa się zwykła praca nad wznowieniem normalnego funkcjonowania rurociągu Przyjaźń".

Wcześniej w niedzielę białoruski wicepremier Ihar Laszenka powiedział, że Mińsk uzgodnił projekt "mapy drogowej" dotyczącej uregulowania sytuacji z dostawami ropy i zaczął go wdrażać. "Mapa drogowa" przewiduje m.in. zaopatrzenie rafinerii białoruskich w ropę naftową i wznowienie przesyłu surowca w kierunku państw europejskich.

Laszenka w miniony piątek mówił, że tranzyt ropy z Rosji do Polski jedną z nitek rurociągu Przyjaźń może być wznowiony w ciągu siedmiu dni.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja. Rosyjski koncern Transnieft podał, że dostawy ropy na Słowację i Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21 do 24 maja. Białoruski koncern Biełnaftachim potwierdził w piątek, że tranzyt do Polski nie został jeszcze wznowiony.