- Nowy Jedwabny Szlak to ogromne możliwości i korzyści gospodarcze, jedwabny szlak to nasza wspólna droga do rozwoju - oceniła w poniedziałek premier Beata Szydło, otwierając Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku 2016.

- Wierzę, że to spotkanie wyzwoli nową energię do budowania wspólnych wielkich projektów, które nie tylko wzmocnią więzy współpracy między naszymi krajami, ale również będą miały realny wpływ na wzmocnienie zrównoważonego, sprawiedliwego i wzajemnie korzystnego rozwoju naszych państw - powiedziała w poniedziałek premier.

Dodała, że "zapoczątkowany przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" dodatkowo zwiększać będzie atrakcyjność Polski i jej znaczenie w ramach połączeń komunikacyjnych i handlowych między Europą i Azją".

Szydło podkreślała, że Polska jako jedyny dotąd kraj z regionu Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do azjatyckiego banku inwestycji infrastrukturalnych, którego aktywność może w istotny sposób wspierać realizację inicjatywy pasa szlaku. - Liczne umowy, które zostały podpisane wcześniej w Pałacu Prezydenckim i porozumienia, które będą zawierane podczas dzisiejszego forum są kolejnym krokiem na rzecz praktycznej realizacji idei nowego jedwabnego szlaku - mówiła premier.

Przypomniała, że tak jak Chiny stanowiły fundament historycznego jedwabnego szklaku, Polska była centrum szlaków handlowych wiodących z południa na północ Europy, w tym szlaku bursztynowego, łączącego Morze Śródziemne z Morzem Bałtyckim.

- Połączenie potencjałów Polski i Chin oraz regionów, z których wyrastamy, przyczyni się również do budowania strefy stabilności i bezpieczeństwa pomiędzy Europą i Azją - zaznaczyła.

- Sięgamy w naszych planach bardzo daleko i będziemy je wraz z naszymi chińskimi partnerami konsekwentnie realizować - podsumowała.