Wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Radosław Obolewski podkreślił w piątek w Bydgoszczy, że współpraca, jaką firmy zamierzają wdrożyć, jest bardzo szeroka i opiera się na integracji, instalowaniu oraz certyfikowaniu uzbrojenia produkcji polskiej i zagranicznej.

Reklama

Obolewski dodał, że będzie się ona opierała na transferze technologii, pozyskaniu know-how i kompetencji, żebyśmy zaczęli rozmawiać wspólnym językiem przemysłowym z firmą Boeing.

Zaznaczył, że podpisanie listu jest bezprecedensowym wydarzeniem dla polskiego przemysłu zbrojeniowego w ostatnim ćwierćwieczu. Zakłady w Bydgoszczy to jest ta perełka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która pokazuje, jaki ogromny potencjał drzemie w polskim przemyśle zbrojeniowym – mówił.

Dodał, że ma nadzieję, iż podpisanie listu intencyjnego jest początkiem szeroko zakrojonej współpracy, która przyczyni się do zabezpieczenia podstawowych interesów obronnych RP.

Reklama

Wiceprezes Boeing Defense, Space & Security Jeff Kohler powiedział natomiast, że najsilniejsze są takie partnerstwa, na których korzystają obie strony. To jest właśnie tego rodzaju partnerstwo. Dodał też, że cała historia Boeinga to historia budowania współpracy przemysłowej na całym świecie.

Dostosowujemy nasze programy współpracy przemysłowej do konkretnych potrzeb każdego kraju, co oznacza, że korzyści płynące z takiej współpracy są dłuższe niż czas realizacji jakiegokolwiek programu czy projektu – mówił.

Jak dodał, w Bydgoszczy ogłoszono porozumienie, które określa, w jaki sposób Boeing i Polska Grupa Zbrojeniowa będą współpracować w ramach programów i przedsięwzięć, zaczynających się właśnie od tego śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache.

Kohler wskazał, że cały program współpracy został dostosowany do priorytetów wyznaczonych przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prezes zarządu, dyrektor naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy Leszek Walczak powiedział, że nawiązanie współpracy przyniesie korzyści dla całego zakładu. Naszym celem i ideą jest wejście w łańcuch dostaw dla tak dużego koncernu lotniczego. Oczywiście to nie tylko dzień dzisiejszy, ale wieloletnie rozmowy i nasza determinacja sprawiła, że już dwa nasze produkty znalazły się na liście zamówień koncernu – podkreślił.

Dodał, że rozmowy na ten temat tych produktów już się zakończyły i niebawem ma się rozpocząć ich produkcja.

List intencyjny podpisano na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy podczas pierwszego dnia X edycji Wystawy AIR FAIR 2016. Patronat honorowy nad wystawą objęli m.in. Minister Obrony Narodowej, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezes Aeroklubu Polskiego, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.