- Początek tygodnia był spokojny, ale już dziś widzimy dużo gorszy obraz rynku. Za nami kolejna sesja, kiedy korelacja pomiędzy GPW a parkietami zachodniej Europy jest nieduża - nasz rynek zachowuje się zdecydowanie gorzej. W dół ciągnęły nas zwłaszcza banki, co może być pokłosiem niekorzystnego dla mBanku wyroku sądu w sprawie kredytu walutowego. Spadają nawet wyceny banków, które podały we wtorek wyniki lepsze od oczekiwań, czyli Pekao oraz ING - powiedział Tomasz Krajewski z Deutsche Banku.

Reklama

- Rynkowi ciąży również oczekiwanie na piątkowy przegląd ratingu Polski przez Moody's - dodał.

Od początku wtorkowych notowań indeks WIG 20 powiększał spadki, by ostatecznie zakończyć dzień na poziomie 1.825,2 pkt ze zniżką o 1,3 proc. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 635 mln zł, a największy wolumen handlu skupił się na walorach KGHM, którego wycena spadła o 2,9 proc. O 3,5 proc. zniżkowała również druga najmocniej handlowana spółka, bank PKO BP.

Tymczasem największe rynki akcji w Europie notowały we wtorek zwyżki np. niemiecki DAX zyskiwał podczas zamknięcia na GPW 0,5 proc. Jeszcze lepiej radziły sobie giełdy za oceanem - indeks S&P o godzinie 17 zyskiwał 1 proc.

Reklama

Zysk netto grupy Banku Pekao w pierwszym kwartale spadł do 573,4 mln zł z 624,4 mln zł rok wcześniej. Zysk banku okazał 7 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 534,2 mln zł. Kurs pomimo to spadł o 0,4 proc.

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego wyniósł w I kw. 259,2 mln zł. Wynik okazał się 8 proc. wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 239,5 mln zł. Wycena banku obniżyła się we wtorek o 1,2 proc.

Pozytywnie wyróżniały się natomiast duże spółki z segmentu handlu detalicznego - CCC zyskało 2,4 proc., a Eurocash 1,9 proc.

Wśród pozostałych spółek mocna przecena dotknęła walory JSW. Kurs spadł o 13,2 proc. po zniżce cen węgla koksowego na globalnych rynkach.

Na szerokim rynku wyraźnie rosną notowania Bestu, który we wtorek opublikował wyniki finansowe za I kw. 2016 r. W tym okresie grupa osiągnęła 34,1 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom Best oraz 56,5 mln zł przychodów. W I kw. 2015 r. grupa miała 13,8 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom Best oraz 33,7 mln zł przychodów. Kurs zyskał 14,8 proc.

Wyraźny spadek, o 17,6 proc., widoczny był natomiast na akcjach Radpolu. Spółka poinformowała we wtorek że wskaźnik dług netto/EBITDA spółki wyniósł na koniec I kwartału 2016 r. 4,08 i był wyższy od założonego w umowie z mBankiem, która dopuszczała wskaźnik na poziomie 3,5. Radpol dodał, że jest to naruszenie umowy i tym samym bank może: wstrzymać dokonanie wypłat, anulować w całości lub w części zobowiązanie do udostępniania kredytów ze skutkiem jego wygaśnięcia, wypowiedzieć umowę lub wykonywać wszelkie uprawnienia przysługujące mu w takim przypadku.