Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podkreśliła, że jest to historyczna chwila, ale przyznawała również, że Litwa te inwestycje mogła przeprowadzić szybciej. - Dziękuję innym państwom za cierpliwość, że ten projekt udało się dokończyć - powiedziała prezydent Litwy.

Reklama

Z kolei wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki dodał, że jest to dzień historyczny dla regionu. - Granica między Polską, a Litwą nie jest już granicą energetyczną. Państwa regionu nigdy nie były tak powiązane jak teraz - przekonywał wicepremier. Mateusz Morawiecki podkreślił również, że Polska jest gotowa kontynuować przygotowania do połączenia gazowego z Litwą.

Przez ostatni miesiąc most energetyczny między Polską a Litwą przechodził testy. 8 grudnia ruszył handel energią. Połączenie umożliwia wymianę energii łączem o zdolności przesyłowej 500 megawatów. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapowiadają, że za 4 lata możliwości przesyłu wzrosną o 100 procent.

W ramach projektu mostu energetycznego po stronie polskiej zostało zrealizowanych 11 inwestycji. Wszystkie zakończono zgodnie z planem. Kosztowały około 1,8 miliarda złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosiło prawie 900 milionów. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się w 2008 roku.