Reklama

Komisja ma ocenić, czy nie doszło w tym przypadku do selektywnego stosowania umowy między Stanami Zjednoczonymi i Luksemburgiem o unikaniu podwójnego opodatkowania. McDonald's miał dzięki temu nie płacić podatków od opłat licencyjnych w obu krajach. Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że wymaga to bardzo skrupulatnej analizy.

Komisarz podkreśliła, że celem międzynarodowych umów jest unikanie podwójnego opodatkowania, a nie usprawiedliwianie uchylania się od jego płacenia.

Jak ustaliła Komisja, od 2009 roku - czyli od zawarcia porozumienia z Luksemburgiem - McDonald's nie zapłacił w tym kraju żadnego podatku, mimo że odnotował ogromne zyski. Luksemburskie władze wychodziły z założenia, że firma płaci podatki za oceanem. Okazało się to nieprawdą, ale nie zmieniło sytuacji firmy w Luksemburgu. Teraz Bruksela sprawdzi czy doszło w ten sposób do naruszenia unijnych zasad.

Reklama

Mc Donald’s to kolejny amerykański gigant, który został wzięty pod lupę przez Komisję. Wcześniej dotyczyło to m.in. Amazona, Starbucksa i Apple.

Reklama