Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego w 2014 roku wyniósł 257 tysięcy złotych. Dobiesław Tymoczko z NBP podkreśla, że bogatsi są mieszkańcy wsi. Wyjaśnia, że przeciętny majątek gospodarstwa domowego na wsi przewyższa to, co posiadają mieszkańcy miast. Dobiesław Tymoczko tłumaczy to zjawisko między innymi korzyściami, jakie wieś odniosła po wejściu Polski do Unii Europejskiej i dodaje "pora skończyć z mitem biednego rolnika".

Reklama

Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego to 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euro. Okazuje się jednak, że jesteśmy równie zamożni, co mieszkańcy państw, które uznajemy za bogatsze. W przeliczeniu majątek polskiego gospodarstwa domowego wynosi 61,7 tysięcy euro, podczas gdy w Niemczech jest to około 10 tysięcy euro mniej. D

obiesław Tymoczko wyjaśnia, że charakterystyka polskiej gospodarki jest taka, że Polacy zwykle są właścicielami mieszkań, w których mieszkają. Tymczasem Austriacy, czy Niemcy znacznie częściej mieszkania wynajmują.

Najbogatsze w strefie euro są gospodarstwa domowe w Luksemburgu, ze średnim majątkiem wynoszącym blisko 400 tysięcy euro, a także na Cyprze, gdzie przeciętna ma prawie 270 tysięcy euro. Najmniejszym majątkiem mogą się pochwalić Niemcy, a także Słowacy. Ci ostatni średnio mają 61,2 tysiąca euro.