Gazeta zauważa, że postęp jest ogromny, bo jeszcze blisko dekadę temu plasowaliśmy się na 75. miejscu i z zazdrością patrzyliśmy na regionalnych sąsiadów - Czechów czy Słowaków. Już dawno pozbyliśmy się jednak łatki marudera Europy Środkowo-Wschodniej i coraz mocniej konkurujemy z największymi gospodarkami świata.

Reklama

W jednej z subkategorii zestawienia Polska znajduje się nawet na pierwszym miejscu. Okazuje się, że jesteśmy najlepsi, spośród wszystkich 189 krajów ujętych w rankingu w zakresie wymiany międzynarodowej, co łączy się między innymi z odprawą celną w portach. Została ona usprawniona od strony legislacyjnej i praktycznej.

Największy skok - o 80 miejsc - odnotowaliśmy jednak w kategorii "Zdobywanie pozwolenia na budowę". Jak zauważają eksperci wynika on z małej nowelizacji prawa budowlanego oraz dobrej oceny nadzoru budowlanego w Polsce.

Liderem tegorocznego rankingu Doing Business jest Singapur, który utrzymał swoją pozycję. Spośród państw regionu, Polskę wyprzedzają tylko Kraje Bałtyckie.