Ekspert konfederacji Lewiatan, Grzegorz Baczewski podkreśla, że propozycje prezydenta spowodują, że na rynku pracy zostanie mniej osób. Rozmówca IAR wylicza, że obecna regulacja wydłużająca wiek emerytalny zwiększa liczbę pracowników na rynku pracy. Do 2020 przybędzie ich 1,5 miliona. Do 2040 roku przybędzie ponad 2,5 miliona pracowników.

Reklama

Ekspertom trudno wyliczyć, jaka wysoka może być emerytura, gdy wcześniej zakończymy pracę. Przedstawiciel Lewiatana jest jednak pewien, że w przypadku kobiet świadczenie może być kilkadziesiąt procent niższa niż obecnie.

Wiceprezes Business Center Club, Zbigniew Żurek uważa, że kampania parlamentarna przed wyborami parlamentarnymi wkroczyła w ostatnią fazę. Proponowanie zmiany krótko przed zakończeniem kadencji Sejmu skazuje ją na niepowodzenie.

Jakiekolwiek zmiany w systemie emerytalnym, według rozmówcy IAR, można przeprowadzić w kolejnej kadencji parlamentu. BCC uważa, że wcześniejsze wydłużenie wieku emerytalnego do 67 było krokiem w dobrą stronę.

Z szacunków administracji prezydenta wynika, że regulacja w latach 2016 - 2019 uszczupli finanse publiczne około 40 miliardów złotych. Z zapisów ustawy wynika, że miałaby ona wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.