Polska jest w gronie krajów, którym najlepiej udaje się zamienić wzrost gospodarczy w dobrobyt. W rankingu jakości życia Boston Consulting Group Polska zajmuje 31 miejsce, ex aequo z Węgrami. Przedstawiciel BCG, Douglas Beal podkreśla, że Polska ma powody do zadowolenia. Jest bowiem krajem, który bardzo dobrze przekłada wzrost gospodarczy na jakość życia. Rozmówca IAR dodaje, że absolutnie najlepsza jest w tym Ruanda, ale Polska robi to dużo lepiej niż na przykład Turcja, Rosja czy Meksyk.

Reklama

Współautor raportu uważa, że Polska robi postęp w wielu dziedzinach. Ma dobre wyniki w zarządzaniu, społeczeństwie obywatelskim, edukacji czy ochronie środowiska. Douglas Beal zaznacza, że nie wszystkim udaje się osiągnąć taki postęp. Według niego kraje, które rozwijają się szybciej, mniej dbają o swoje środowisko. Europa Zachodnia dba o środowisko, ale rozwija się wolno. Kraje rozwijające się rosną szybciej, ale odbija się to na naturze. Polska jest krajem, który rozwija się relatywnie szybko i jednocześnie dba o środowisko.

Najlepiej żyje się w Norwegii, Luksemburgu, Islandii czy Szwajcarii. W pierwszej dziesiątce znalazło się jedno państwo spoza Europy - Singapur. Wśród krajów regionu Polska wyprzedza Słowację i Litwę. W Estonii, Czechach i Słowenii żyje się z kolei lepiej. Raport uwzględnia 149 krajów na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Eksperci MFW chwalą polską gospodarkę>>>