Tak jak w latach poprzednich największe zakupy zrobili ci, którzy przybyli do nas z Ukrainy. Za towary i usługi zapłacili w Polsce blisko 5,7 mld zł - o 23 proc. więcej niż w 2013 roku. Gdyby tę kwotę doliczyć do całego polskiego eksportu na Ukrainę, wtedy byłby on wyższy aż o 43 proc. Największym zainteresowaniem Ukraińców cieszył się u nas materiały budowlane, części i akcesoria do samochodów, sprzęt AGD, RTV oraz żywność.

Reklama

Bardzo dużo wydają u nas także cudzoziemcy przekraczający granicę z Białorusią - w ub.r. ponad 3,1 mld zł. W rezultacie wartość zakupów mieszkańców Białorusi odpowiada 46 proc. naszego eksportu do tego kraju.

Natomiast goście przekraczający granicę polsko-rosyjską wydali u nas ponad 840 mln zł - to tylko 2,9 proc. naszego eksportu do Rosji.

Wartość zakupów cudzoziemców ze Wschodu stanowi ok. 12 proc. sprzedaży detalicznej województw przygranicznych. Daje to pracę tysiącom osób w handlu, przemyśle, gastronomi, hotelarstwie i transporcie. Jest to istotne, ponieważ na mniej rozwiniętych terenach wschodnich bezrobocie jest stosunkowo duże.