- Co trzecia z nowych spraw wpływających do komorników dotyczy dłużników w starszym wieku - mówi Robert Damski, rzecznik krajowej rady komorniczej. Seniorzy coraz częściej stają się niewypłacalnymi dłużnikami, których większość świadczeń zabiera komornik, na zlecenie wierzyciela często decydujący także o licytacji mieszkania lub innych nieruchomości.

Reklama

Tymczasem wiekowi dłużnicy często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji podpisywanych dokumentów finansowych. Robert Damski zaznacza, że dzieje się tak na przykład w kwestii agresywnie reklamowanych pożyczek - chwilówek z gwarancją natychmiastowej wypłaty pieniędzy .

- One faktycznie w jednej chwili lądują na stole, ale w tej samej chwili zaciska się też pętla na szyi dłużnika - powiedział komornik. Dodał, że zdarza się pokrywanie jednego zadłużenia kolejnym, w konsekwencji czego na jedną osobę może być nawet kilka zleceń egzekucyjnych od wierzycieli.

Komornicy przygotowali dla seniorów specjalne informacje, które mogą pomóc uchronić się przed popadnięciem w kłopoty finansowe. Znajdują się one na stronie internetowej www.lepiejtowiedziec.pl. Tam znajdzie się też lista kancelarii komorniczych, które 20 listopada będą udzielać bezpłatnych informacji i porad w sprawach zadłużenia.