To jest nagroda za poskramianie wpływowych firm - powiedział sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Staffan Normark i wyjaśnił oficjalnie: „Jest to nagroda za analizę siły rynku i regulacji”.

Reklama

Profesor Tirole stworzył teorię dotyczącą kwestii łączenia się karteli czy przepisów wpływających na działania monopolistów. Zastanawiał się, jak motywować duże firmy, które niekoniecznie są produktywne i jak powstrzymywać je przed nadużywaniem swej pozycji na rynku, na przykład przez blokowanie mniejszych, konkurencyjnych przedsiębiorstw. Laureat stworzył modele dla rządów, które mogą posługiwać się nimi, by regulować duże firmy bez strat dla konkurencji i klientów.

Jean Tirol pracuje na uniwersytecie Toulouse 1 Capitole w Tuluzie.

Inni laureaci tegorocznych Nobli:

Nobel z medycyny. John O'Keefe, May-Britt Moser i Edvard Moser>>>

Reklama

Nobel z fizyki. Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura>>>

Nobel z chemii. Eric Betzig i William E. Moerner oraz Stefan W. Hell>>>

Nobel z literatury. Patrick Modiano>>>

Pokojowa Nagroda Nobla. Malala Yousefzai z Pakistanu i Kailash Satyarthi z Indii>>>

Nagroda w dziedzinie nauk ekonomicznych jest najmłodszą ze wszystkich Nobli. Ufundował ją w roku 1968 Szwedzki Bank Narodowy.

Do tej pory przyznano 46 Nagród Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych, łącznie z dzisiejszą. Wśród laureatów jest jedna kobieta, Amerykanka Elinor Ostrom. Uhonorowano ją w roku 2009.

Nagroda w dziedzinie nauk ekonomicznych jest najmłodszą ze wszystkich nagród Nobla. Ufundował ją w roku 1968 szwedzki bank centralny.