Rosję czeka recesja, jeśli nie zmieni swojej geopolityki. Przekonuje o tym "Niezawisimaja Gazieta" opierając się na analizach raportu Banku Światowego. Już w tytule rosyjski dziennik zauważa, że - zamiast reform strukturalnych, Rosja stacza się w samoizolację.

Reklama

Gazeta ostrzega, że wskaźniki ekonomiczne są dla Rosji niekorzystne i wróżą głęboką recesję, a obecny styl rządzenia, doprowadzi do gospodarczego protekcjonizmu. "Niezawisimaja" informuje, że zagraniczni eksperci opracowali trzy scenariusze rozwoju rosyjskiej gospodarki: optymistyczny, optymalny i pesymistyczny. Przy tym nawet ten optymistyczny trudno nazwać pozytywnym - podkreśla dziennik.

Według gazety, słowa pochwały od specjalistów Banku Światowego padły pod adresem Centralnego Banku Rosji, za elastyczną politykę walutową. Analitycy ostrzegają, że rosyjska gospodarka funkcjonuje na granicy swoich możliwości, dlatego konieczne są głębokie reformy strukturalne. Jednak w ich opinii, obecna sytuacja polityczna sprawia, że Moskwa może stracić zainteresowanie prowadzeniem reform, a to oznacza rozszerzenie metod protekcjonistycznych. W takiej sytuacji, w ciągu najbliższych lat rozwój rosyjskiej gospodarki będzie prawie niezauważalny.