Przygotowujemy się do wyjazdu - poinformował Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący górniczej Solidarności i zarazem wiceszef tego związku w Kompanii Węglowej. Protest będzie dotyczył łamania praw pracowniczych oraz porozumień pomiędzy przedstawicielami pracowników, a szefostwem Kompanii. Związkowcy ogłoszą rozpoczęcie sporu zbiorowego.

Reklama

Górnicy są zniecierpliwieni - dodał Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Jak mówi, załogi kopalń domagają się zdecydowanych działań i związki są gotowe je podjąć. Pierwszym z nich będzie przyjazd kilku tysięcy górników do Warszawy na expose Ewy Kopacz.

Borykająca się z problemami finansowymi Kompania Węglowa w Katowicach planuje sprzedać kilka kopalń. Związkowcy nie zgadzają się z takim rozwiązaniem. Z kolei zadłużony Katowicki Holding Węglowy chce zamknąć kopalnię Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.

Wczoraj śląsko-dąbrowska Solidarność ogłosiła pogotowie protestacyjne, a w środę ulicami Katowic i Sosnowca przeszli górnicy w obronie kopalni Kazimierz-Juliuszu.

Program naprawy polskiego górnictwa zapowiedział w maju Donald Tusk.