To ważna dla właściciela tego pojazdu decyzja - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Grzegorz Mazur z Urzędu Transportu Kolejowego. Decyzja oznacza w praktyce, że Pendolino może wyjechać na tory.

Z homologacji cieszą się władze PKP Intercity. Zuzanna Szopowska z biura prasowego przewoźnika poinformowała, że już wiadomo, kiedy szybkim pociągiem pojadą pierwsi pasażerowie. 14 grudnia, kiedy zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy, pojawią się w nim również szybkie pociągi. W sumie PKP Intercity wyśle na tory osiemnaście pociągów. Będą to połączenia między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Wiceminister o Pendolino: Na jednych odcinkach pojedzie szybciej, na innych wolniej>>>

W Polsce jest teraz czternaście z dwudziestu zamówionych składów. Pierwotnie większość pociągów miała być w kraju - wraz z homologacją - na początku maja. Z powodu opóźnień ze strony producenta, proces wdrażania składów przez PKP Intercity opóźnił się.

Pendolino to szybki pociąg, który będzie mógł jeździć po naszych torach z prędkością 200 kilometrów na godzinę. Co prawda producent dostał zgodę na jazdę do 250 kilometrów, ale polskie tory nie są jeszcze do tego przystosowane.

Po wprowadzeniu do rozkładu jazdy szybkich pociągów, przejazd między Warszawą a Krakowem zajmie 2 godziny 28 minut. Do Gdańska natomiast dojedziemy w niespełna 3 godziny.