Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie zniesienia embarga na dostawy polskiej wieprzowiny i odkostnionej wołowiny na Ukrainę. Porozumienie wejdzie w życie 17 czerwca. Do tego czasu ukraińska inspekcja weterynaryjna przyjrzy się polskim zakładom mięsnym zamierzającym eksportować swe produkty na Ukrainę.

Reklama

Trochę dłużej Polska będzie musiała poczekać na eksport na Ukrainę wołowiny z kością. Inspekcje w tej sprawie zostaną przeprowadzone w trzecim kwartale tego roku.
Pytany przez Polskie Radio o skalę korzyści wynikających z podpisanego w Kijowie porozumienia, minister Sawicki zaznaczył, iż trudno ocenić w tej chwili jego wymiar finansowy. Szef resortu rolnictwa podkreślił, iż każdy otwarty rynek jest dla Polski wartością. Wskazał, że w roku 2013 Polska sprzedała na Ukrainę wieprzowinę za ponad 80 milionów euro, co oznacza, że jest to rynek atrakcyjny.


Minister Sawicki przyznał, że na postawę Ukrainy w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso miała wpływ otwartość Unii Europejskiej na rozwój współpracy z tym krajem oraz otworzenie unijnego rynku dla produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.