PKP Cargo na dużym plusie. Zarząd firmy podał wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Spółka wypracowała prawie 60 milionów złotych zysku netto. Dla porównania, w zeszłym roku, w tym samym czasie, przewoźnik miał niespełna półtora miliona złotych zysku. Prezes PKP Cargo Adam Purwin tłumaczy dobre wyniki poprawiającą się sytuacją gospodarczą oraz poszerzanie zakresu usług. Ciepła zima spowodowała, co prawda, spadek ilości przewożonego węgla, ale wzrósł za to przewóz kamienia i rud metali. Dzięki temu przewozy wzrosły w sumie o 4 procent w ujęciu rok do roku.

Reklama

Zarząd spółki przyznaje, że ten rok będzie bardzo trudny ze względu na intensywne prace remontowe na torach. Wojciech Derda z zarządu PKP Cargo zapowiada spadek tak zwanej prędkości handlowej pociągów. W pierwszym kwartale wyniosła ona 25 kilometrów na godzinę i była nieco lepsza w porównaniu z zeszłymi miesiącami. Jednak modernizacja torów spowoduje, że w najbliższych miesiącach spadnie do 20 kilometrów na godzinę, co jest najgorszym wynikiem od wielu lat. Docelowo, po roku 2015 prędkość handlowa ma wzrosnąć do 50 kilometrów na godzinę.

PKP Cargo to największa w Polsce i jedna z największych w Europie spółek kolejowych, przewożących towary. Zatrudnia prawie 23 tysiące pracowników. większościowym udziałowcem jest PKP S.A.