27 maja - czyli już po eurowyborach - zostaną przedstawione propozycje zmian w systemie dopłat dla rolników. Taką informację potwierdził Polskiemu Radiu podczas wizyty w Szanghaju minister rolnictwa Marek Sawicki. Dokument, o którym dziś napisał dziennik "Rzeczpospolita", najpierw ma być przekazany do konsultacji organizacjom rolniczym.

Reklama

>>>Minister rolnictwa obrzucony jajkami. Kto zaatakował Sawickiego?

Minister nie chce ujawniać żadnych szczegółów. Jak twierdzi, trwają wewnętrzne dyskusje zarówno w Ministerstwie Rolnictwa, jak i PSL. Jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie, dyskusja jest na bardzo początkowym etapie - powiedział Polskiemu Radiu Sawicki. Zasugerował jednak, że większe wsparcie w nowym systemie mogą otrzymać średnie gospodarstwa. Dziś w Polsce mamy zbyt duże rozwarstwienie. Mamy bardzo dużo słabych gospodarstw, a jednocześnie zbyt mało gospodarstw silnych ekonomicznie. Dlatego warto się zastanowić, czy nie warto wprowadzać takie instrumenty, które pozwolą na szersze wsparcie finansowe gospodarstw średnich - dodał minister rolnictwa.

>>>Sawicki apeluje do Ukrainy o zniesienie embarga na polskie mięso

Marek Sawicki powiedział też, że zmiany w systemie dopłat to dostosowanie się do nowych rozwiązań prawnych Unii Europejskiej. Dają one możliwość wyłączenia 15 procent na wspieranie bezpośrednie tzw. kierunków rolnictwa zagrożonego i młodych rolników.