Komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger zapewnił, że Bruksela udzieli wsparcia finansowego ukraińskiemu operatorowi gazowemu Naftohazowi.

Reklama

Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan oświadczył, że Kijów jest gotów zapłacić "uczciwą rynkową cenę" za gaz, jednak nie cenę, którą proponuje Gazprom. Jednocześnie Prodan zaznaczył, że jeśli nie uda się dojść do porozumienia z Moskwą w tej sprawie, Kijów odda sprawę do sądu arbitrażowego.

Przedstawiciel Rosji - minister energetyki Aleksander Nowak poinformował, że gazowy dług Ukrainy wynosi już 3 miliardy 500 milionów dolarów. Oświadczył też, że Gazprom ograniczy dostawy od czerwca, jeśli nie otrzyma przedpłaty za gaz.

Unia Europejska nie będzie akceptować rosyjskiej polityki "dziel i rządź" w dziedzinie energetyki. Guenther Oettinger, komisarz Unii Europejskiej do spraw energii, na wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem, potwierdził w tej sprawie europejską solidarność z Ukrainą. Dodał, że dla Wspólnoty ważne jest także bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, "zwłaszcza w trudnej sytuacji tego kraju".

Oettinger powiedział też, że plan uniezależnienia Wspólnoty od dostaw gazu z Rosji proponowany przez polskiego premiera, spotyka się z jego zainteresowaniem. Komisarz zwrócił uwagę na dysproporcje w cenie gazu sprzedawanego przez Rosję do krajów europejskich. Mówił, że chce, by na jednolitym rynku Unii Europejskiej była jednolita cena za ten surowiec, dzięki czemu państwa europejskie mogłyby kupować go korzystniej.

Guenther Oettinger dodał, że europejska infrastruktura gazowa powinna mieć charakter paneuropejski i obejmować również Ukrainę, Gruzję i zachodnie Bałkany. Powstawać powinny magazyny, transgraniczne linie przesyłowe, terminale LNG. Europa, zdaniem europejskiego komisarza, powinna też dywersyfikować dostawców gazu i kupować go także z Algierii, Libii, Norwegii i Kataru.

Donald Tusk w swoim pakiecie proponuje 6 elementów: rehabilitację węgla, dywersyfikację dostaw, wspólne zakupy, wykorzystanie gazu łupkowego, finansowanie instalacji przez Wspólnotę oraz opracowanie planu awaryjnego.