Autorka badań Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że Polacy mają równie negatywne zdanie o tym, jak ich podatki wydawane są przez państwo. 89 procent ankietowanych powiedziało, że woli płacić mniejsze podatki i decydować o tym na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze. 11 procent badanych oddaje tę decyzję rządowi. 78 procent respondentów nie wierzy w działający system zarządzania budżetem publicznym.

Reklama

Z badań, jak wyjaśnia prezydent Centrum imienia Adama Smitha Robert Gwiazdowski, wynika też, że Polacy popierają podatek liniowy, chociaż sami nie zdają sobie z tego sprawy. 46 procent badanych opowiedziało się za podatkiem progresywnym (większym dla lepiej zarabiających), a 38 procent za liniowy. Ekspert wyjaśnia, że w przypadku podania konkretnego przykładu poparcie dla podatku liniowego wyniosło 77 procent, a dla podatku progresywnego 11 procent.

71 procent z ankietowanych uważa, że wypełnienie deklaracji podatkowej jest proste, ale jednocześnie 70 procent nie lubi tego robić. 23 procent respondentów boi się urzędu skarbowego.

Na rozliczenie się z fiskusem mamy jeszcze nieco ponad 2 dni. Można to zrobić w urzędach skarbowych oraz przez internet.