Kowal przekonywał, że premier ma gaz w swoich rękach i już dawno powinien stworzyć pakiet ustaw, które pozwoliłby ten gaz wydobywać. Polityk zaznaczył, że gdyby premier zapytał europosła Bogusława Sonika i byłą europosłankę Lenę Kolarską - Bobińską, to wiedziałby że każda próba regulacji dotyczących gazu łupkowego na poziomie unijnym , kończy się niebezpiecznie i możemy puszki z gazem nigdy nie otworzyć.

Reklama

Paweł Kowal dodaje, że Polska powinna skorzystać z obowiązujących już możliwości, a premier powinien wynegocjować przestrzeganie trzeciego pakietu energetycznego oraz zapisów Wspólnoty Energetycznej. Problem nie polega dziś na tym, ze nie ma jakiejś nowej struktury biurokratycznej, a na tym że poszczególne państwa tego nie chcą - podkreślił Kowal.

Wczoraj Donald Tusk powiedział, że Europa powinna solidarnie kształtować politykę zakupu gazu. Szef rządu podkreślił, że konieczna będzie rehabilitacja węgla. Według Donalda Tuska, Europa powinna opracować plan dostaw gazu na wypadek kryzysu i przerwania dostaw. Premier mówił też, że nasz kraj będzie walczył o dużo większe finansowanie ze środków europejskich instalacji, które umożliwią solidarność energetyczną. Chce wprowadzenia możliwości finansowania tych instalacji ze środków europejskich do poziomu 75 procent.