Analitycy firmy przeanalizowali dane z 90 krajów i na tej podstawie stworzyli dla każdego z nich prognozę przyrostu bogactwa. Na pierwszym miejscu, jeśli idzie o dynamikę wzrostu liczby osób określanych jako UHNWI (ultra high net worth individuals, czyli osoby o bardzo wysokiej wartości netto) jest Wietnam. W nadchodzącej dekadzie ich liczba wzrośnie tam aż o 166 proc., ze 110 obecnie do 293 w 2023 r.

Następny w kolejce jest sąsiad przez morze, czyli Indonezja. Tutaj liczba osób ze statusem UHNWI wzrośnie o 144 proc., więc za dziesięć lat w ich szeregi będzie się wliczało niewiele ponad 1,5 tys. mieszkańców archipelagu. Trzecią w kolejności fabryką multimilionerów będzie Kazachstan (109 proc.), czwartą – Mongolia (100 proc.), piątą – Indie. Na szóstym miejscu uplasowały się pierwsze kraje spoza Azji, czyli Etiopia i Tanzania (97 proc.). Czarny Kontynent okupuje także siódmą i ósma lokatę, kolejno z Ghaną (92 proc.) i Nigerią (91 proc.). Na przedostatnim miejscy uplasowały się Mozambik, Zambia i Chiny, z 80-proc. wzrostem liczby multimilionerów każde. Pierwszą dziesiątkę pod kątem wzrostu zamyka Kenia (74 proc.).

Globalne wyniki wzrostu bogactwa potwierdzają trend widoczny w pierwszej dziesiątce, że nadchodząca dekada będzie należała do Afryki i Azji. Na całym świecie liczba osób z majątkiem większym niż 30 mln dol. wzrośnie o 28 proc., większym niż 100 mln dol. o 31 proc., a większym niż miliard – o 38 proc. Tych pierwszych najszybciej będzie przybywało w Afryce, ale tych drugich i trzecich – w Azji.

Pierwszym europejskim krajem w tym zestawieniu byłaby Ukraina, gdzie liczba UHNWI w nadchodzącej dekadzie wzrośnie o 72 proc. W Polsce wartość ta wzrośnie znacznie bardziej skromnie, bo zaledwie o 27 proc. Rosnące potęgi zaczną przebijać kraje rozwinięte także jeśli idzie o liczbę bogaczy. Chiny w nadchodzącej dekadzie wyprzedzą pod względem liczby UHNWI Niemcy i Wielką Brytanię. Niepokonane zostaną natomiast Japonia i USA, czyli kraje zajmujące pod względem liczby milionerów miejsca numer 2 i numer jeden.

Warto przy tym zauważyć, że Wietnam i Indonezja będą także przodować, jeśli idzie o liczbę mieszkańców z majątkiem większym niż 100 mln. i 1 mld dol. W obydwu wypadkach dynamika wzrostu będzie trzycyfrowa. W 2013 r. na całym świecie było prawie 168 tys. UHNWI. Ich łączny majątek wynosił 20,1 bilionów dol., czyli niewiele mniej niż dwukrotność rocznego produktu krajowego brutto USA.