Bank Światowy prognozuje, że w przyszłym roku Europa Środkowa i Wschodnia zanotuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,3 procent, czyli ponad dwukrotnie wyższy niż Zachodnia. W Polsce będzie on o 0,8 procent wyższy niż przewidywano w poprzednim raporcie. Tegoroczny wzrost PKB dla Polski podniesiono o pół punktu procentowego.

Reklama

Bank Światowy zwraca uwagę na pozytywne sygnały z polskiej gospodarki, w tym poprawę sytuacji na rynku pracy. Eksperci banku zauważają, że poziom zatrudnienia w naszym kraju powraca do poziomu sprzed kryzysu. Poprawiać ma się też sytuacja polskiego budżetu.

W tym roku deficyt co prawda wzrośnie z 3,9 do 4,6 procent, ale już w przyszłym roku spadnie on o 1 procent. Stanie się tak dzięki zmianom w systemie emerytalnym, utrzymaniu wyższej stawki VAT oraz zamrożeniu płac w sektorze publicznym.

W rankingu krajów przyjaznych dla biznesu oceny Polski są mieszane. Bank Światowy wysoko ocenia łatwość zaciągnięcia kredytu i ochronę inwestorów w naszym kraju. Źle wypadamy jednak pod względem łatwości założenia firmy czy opłacania podatków.